Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otřesné záběry z bezpečnostních kamer: Magdu, která prosila o záchranu, před smrtí v Egyptě spoutali

Otřesné záběry z bezpečnostních kamer: Magdu, která prosila o záchranu, před smrtí v Egyptě spoutali

V oblíbeném egyptském turistickém centru Hurghada zemřela za velmi nejasných okolností mladá žena. Po uplakaném telefonátu, v kterém Polka Magdaléna Žug, prosila přítele, aby ji odtamtud dostal, byla hospitalizována v nemocnici, kde po pár dnech zemřela. Podle zprávy utrpěla mnohočetná zranění následkem pádu z výšky. Teď uniklo video, na kterém je vidět Magda v nemocnici, jak se pokouší uprchnout.

Video bylo podle data na obrazovce pořízeno 30. 4. a je na něm vidět Magda, jak vchází do nemocnice a u dveří se o něčem vášnivě dohaduje se zaměstnanci. Poté měla ztratit vědomí, a když se o několik hodin později probudila, pokusila se o útěk.

Sestřih z bezpečnostních kamer umístěných v nemocnici ukazuje dívku, jak se opakovaně vrhá na mužské zřízence a nenechá se uklidnit, dokud ji čtyři z nich nevezmou za ruce a nohy a neodnesou pryč. Na dalším střihu je vidět, jak Magdu vezou připoutanou za popruhy na lůžku.

Podle výpovědi sestry z nemocnice se jí mělo podařit uvolnit popruhy, odstrčit zdravotní sestru a vyskočit z okna. Tým nemocnice jí měl poskytnout první pomoc a převézt ji do specializované nemocnice v Hurghadě, kde později zemřela.

Text vyšel na serveru Blesk.cz. Další informace čtěte zde.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1