Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Padouch, nebo hrdina? Příběh trenéra uvězněných fotbalistů rozděluje. Jaká jsou fakta?

Padouch, nebo hrdina? Příběh trenéra uvězněných fotbalistů rozděluje. Jaká jsou fakta?

Svět už několik dní sleduje příběh malých thajských fotbalistů uvězněných v zatopené jeskyni. Záchranářům se v neděli podařilo část z nich vysvobodit. Svět ale dále rozděluje pohled na jejich trenéra Ekapola Chanthawonaga, který je do jeskyně zavedl. Zatímco část jej viní, že děti vystavil přílišnému riziku, Thajci jej mají za hrdinu, jenž jim zachránil život.

Je to příběh odehrávající se na pozadí úporné snahy o záchranu všech uvězněných. Přesto je ta otázka pro mnohé skoro stejně důležitá. Je trenér malých fotbalistů Ekapol Chanthawong padouch, který je málem připravil o život, nebo padouch, jenž jim jej naopak zachránil.

Ve zkratce jde o to, jestli trenér nezahnal děti příliš hluboko do jeskyně, kde skupinu následně uvěznily prudké deště. Sám kouč se rodičům dětí omluvil. Poslal jim dopis, v němž vyjádřil lítost nad tím, že chlapcům i jim způsobil takové starosti a bolest.

„Rodičům všech dětí, všechny děti jsou v tuto chvíli v pořádku, pracovníci se o ně dobře starají. Slibuji, že se o děti budu starat nejlépe, jak to půjde. Chci poděkovat za veškerou podporu a chci se rodičům omluvit,” pravil v sobotním dopise Chanthawonaga.

Jenže věc není tak černobílá a v Thajsku je 25letý kouč spíše hrdinou, než zloduchem, jenž zbytečně vystavil skupinu kluků smrti. „Jeden ze záchranářů mi řekl, že trenér je skutečný hrdina, protože dokázal hochy zachránit před deštěm. Nebýt jeho rozhodnutí vést je dál do jeskyně, byli by už dnes všichni po smrti, protože voda stoupala tak rychle, že se nemohli vrátit,“ popsal nálady na místě pro ČT reportér Českého rozhlasu David Jakš s tím, že trenérovi zřejmě nehrozí ani žádný trestní postih.

Ani sami rodiče kouče nepranýřují. „Prosíme, neviňte se za to,“ napsali v odpovědi na trenérův dopis. „Chceme, abyste věděl, že se na vás nikdo z rodičů nezlobí, tak se toho nebojte,“ dodali a stejný vzkaz, že se na nikoho nezlobí, poslali také uvězněným dětem.

Fotbalisté a jejich trenér jsou v jeskyni od 23. června. Záchranáři v neděli kvůli obavě z dalších dešťů spustili akci, která má uvězněné trenéra vysvobodit. Práci jim usnadnilo snížení hladiny vody. Mnoho dříve zatopených komor lze podle nich nyní projít.

Ještě ten samý den dokázali v pořádku z jeskyně evakuovat 4 chlapce. Následně operaci na deset hodin přerušili, aby doplnili kyslík. Guvernér oblasti Chiang Rai Narongsak na tiskové konferenci sdělil, že zachránění jsou v dobré kondici.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744