Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Padouch, nebo hrdina? Příběh trenéra uvězněných fotbalistů rozděluje. Jaká jsou fakta?

Padouch, nebo hrdina? Příběh trenéra uvězněných fotbalistů rozděluje. Jaká jsou fakta?

Svět už několik dní sleduje příběh malých thajských fotbalistů uvězněných v zatopené jeskyni. Záchranářům se v neděli podařilo část z nich vysvobodit. Svět ale dále rozděluje pohled na jejich trenéra Ekapola Chanthawonaga, který je do jeskyně zavedl. Zatímco část jej viní, že děti vystavil přílišnému riziku, Thajci jej mají za hrdinu, jenž jim zachránil život.

Je to příběh odehrávající se na pozadí úporné snahy o záchranu všech uvězněných. Přesto je ta otázka pro mnohé skoro stejně důležitá. Je trenér malých fotbalistů Ekapol Chanthawong padouch, který je málem připravil o život, nebo padouch, jenž jim jej naopak zachránil.

Ve zkratce jde o to, jestli trenér nezahnal děti příliš hluboko do jeskyně, kde skupinu následně uvěznily prudké deště. Sám kouč se rodičům dětí omluvil. Poslal jim dopis, v němž vyjádřil lítost nad tím, že chlapcům i jim způsobil takové starosti a bolest.

„Rodičům všech dětí, všechny děti jsou v tuto chvíli v pořádku, pracovníci se o ně dobře starají. Slibuji, že se o děti budu starat nejlépe, jak to půjde. Chci poděkovat za veškerou podporu a chci se rodičům omluvit,” pravil v sobotním dopise Chanthawonaga.

Jenže věc není tak černobílá a v Thajsku je 25letý kouč spíše hrdinou, než zloduchem, jenž zbytečně vystavil skupinu kluků smrti. „Jeden ze záchranářů mi řekl, že trenér je skutečný hrdina, protože dokázal hochy zachránit před deštěm. Nebýt jeho rozhodnutí vést je dál do jeskyně, byli by už dnes všichni po smrti, protože voda stoupala tak rychle, že se nemohli vrátit,“ popsal nálady na místě pro ČT reportér Českého rozhlasu David Jakš s tím, že trenérovi zřejmě nehrozí ani žádný trestní postih.

Ani sami rodiče kouče nepranýřují. „Prosíme, neviňte se za to,“ napsali v odpovědi na trenérův dopis. „Chceme, abyste věděl, že se na vás nikdo z rodičů nezlobí, tak se toho nebojte,“ dodali a stejný vzkaz, že se na nikoho nezlobí, poslali také uvězněným dětem.

Fotbalisté a jejich trenér jsou v jeskyni od 23. června. Záchranáři v neděli kvůli obavě z dalších dešťů spustili akci, která má uvězněné trenéra vysvobodit. Práci jim usnadnilo snížení hladiny vody. Mnoho dříve zatopených komor lze podle nich nyní projít.

Ještě ten samý den dokázali v pořádku z jeskyně evakuovat 4 chlapce. Následně operaci na deset hodin přerušili, aby doplnili kyslík. Guvernér oblasti Chiang Rai Narongsak na tiskové konferenci sdělil, že zachránění jsou v dobré kondici.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1