Pátrání po stopách letu MH370 je stále bezvýsledné, ani další průzkum nic nenašel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pátrání po stopách letu MH370 je stále bezvýsledné, ani další průzkum nic nenašel

Pátrání po stopách letu MH370 je stále bezvýsledné, ani další průzkum nic nenašel

Ani nejnovější průzkum dna Indického oceánu nenalezl stopy po pohřešovaném letadle společnosti Malaysia Airlines, které zmizelo s 239 lidmi na palubě v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu. Soukromá americká firma, která od ledna prohledala téměř 80.000 kilometrů čtverečních oceánu.

Společnost pro podmořský průzkum Ocean Infinity navázala koncem ledna na dřívější pátrání po letadle, které se uskutečnilo v oblasti o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních západně od australského pobřeží. Podílela se na něm Austrálie, Malajsie a Čína.

Vyšetřovatelé na základě nové analýzy pravděpodobné dráhy letu doporučili, aby se oblast hledání rozšířila o dalších 25.000 kilometrů čtverečních severním směrem. Firma Ocean Infinity tento týden oznámila, že pátrala jak v oblasti vytyčené nově vyšetřovateli, tak v jejím okolí. Denně prý prohledala až 1300 kilometrů čtverečních plochy.

„Je zklamáním, že nebyly nalezeny žádné stopy po letu MH370 v oblasti, kterou vytyčil Australský úřad pro bezpečnost dopravy, a na území dále na sever... Všichni v naší firmě jsou ale odhodláni pokračovat v průzkumu,“ prohlásil šéf firmy Oliver Plunkett.

Malajsijská vláda slíbila společnosti Ocean Infinity, že jí vyplatí až 70 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč), pokud se jí podaří během 90 dnů najít trosky stroje z letu MH370 nebo černé skříňky. Do tříměsíční lhůty se přitom nezapočítávají dny, kdy pátrací loď doplňuje palivo a střídá se na ní posádka.

Firma k průzkumu používá osm autonomních pátracích plavidel, která jsou schopna operovat v hloubce až 6000 metrů. V pátrání chce pokračovat až do té doby, než ji donutí opustit lokalitu nástup zimy na jižní polokouli, napsala agentura AP. Podle AP to naznačuje, že by pátrací operace mohla být zastavena před polovinou června.

Ačkoli dosavadní pátrání v Indickém oceánu žádné stopy po letounu na světlo nevyneslo, na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

Při čtyřletém pátrání po letu MH370 byly odhaleny také dva velké vraky spočívající na dně Indického oceánu. Podle expertů se pravděpodobně jedná o lodě, které se s nákladem uhlí ztratily v 19. století.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.