Pence přiletěl do Japonska. Chce varovat před KLDR, setkání se Severokorejci ale nevyloučil | info.cz

Články odjinud

Pence přiletěl do Japonska. Chce varovat před KLDR, setkání se Severokorejci ale nevyloučil

Viceprezident USA Mike Pence zahájil příletem do Japonska návštěvu východní Asie, jeho hlavním cílem jsou zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Touto cestou má Pence ukázat, že USA jsou přesvědčeny o tom, že KLDR chce sportovní akci zneužít pro svou propagandistickou kampaň. Informovala o tom agentura Reuters.

Viceprezident USA se během své cesty zúčastní symbolických akcí, které budou upozorňovat na porušování lidských práv ze strany KLDR a na severokorejské jaderné ambice, uvedli podle agentury AP nejmenovaní představitelé Bílého domu.

"Na každé zastávce budeme zdůrazňovat pravdu o Severní Koreji," řekl Pence novinářům poté, co si v pondělí prohlédl na Aljašce protiraketová zařízení, která monitorují severokorejské kroky a mohou odpovědět na případný raketový útok. "Postaráme se o to, aby jakákoli stávající spolupráce mezi Severní a Jižní Koreou na olympiádě nezakrývala realitu režimu, který musí být nadále světovým společenstvím izolován," dodal.

V Japonsku se Pence setká s premiérem Šinzóem Abem, aby mu vyjádřil podporu tváří v tvář severokorejské hrozbě, a sejde se také s americkými vojáky. V Jižní Koreji, kam odcestuje ve čtvrtek, pak mimo jiné navštíví pomník 46 členů jihokorejského námořnictva, kteří zahynuli při potopení jihokorejské válečné lodi v roce 2010. Podle Mezinárodního vyšetřovacího týmu korvetu Čchonan tehdy zasáhlo severokorejské torpédo; KLDR ale svůj podíl na tragédii popírá. Pence se rovněž setká s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Viceprezident, který bude stát v čele americké delegace na pátečním zahajovacím olympijském ceremoniálu, s sebou veze na olympiádu jako čestného hosta otce studenta Otta Warmbiera, který byl 17 měsíců vězněn v KLDR a krátce po propuštění a návratu do USA loni v létě zemřel. Podle rodičů se student vrátil domů v hrozném stavu, pravděpodobně v důsledku krutého mučení v severokorejském vězení. "On a jeho manželka připomínají světu zvěrstva, která se v Severní Koreji dějí," napsal Pence na twitteru v pondělí před odletem z Washingtonu.

Severní Korea počátkem letošního roku oznámila, že se zúčastní her v Jižní Koreji. Při lednových rozhovorech se obě Koreje dohodly, že jejich výpravy na slavnostním zahájení nastoupí společně pod jednou vlajkou a že také vytvoří společný tým hokejistek. Severokorejskou delegaci povede formálně nejvyšší představitel země Kim Jong-nam, devadesátiletý předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění.

Pence možnost setkání se severokorejskými představiteli nevyloučil. "Prezident (Donald) Trump říká, že vždy věří v dialog, ale já sám jsem o žádnou schůzku nepožádal," řekl Pence. "Uvidíme, co se bude dít," dodal.

Pokud by se taková schůzka přece jen uskutečnila, Pence řekl, že jeho poselství by bylo stejné, jaké Spojené státy opakovaně zdůrazňují. "To je, že se Severní Korea musí navždy vzdát jaderného a raketového zbrojního programu," prohlásil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud