Pět dní, pět zemí. Seznam států, kterými utíkal útočník z Berlína, se překvapivě rozrostl | info.cz

Články odjinud

Pět dní, pět zemí. Seznam států, kterými utíkal útočník z Berlína, se překvapivě rozrostl

Schengenský prostor čelí vlně kritiky, a to kvůli jedinému muži – tuniskému teroristovi Anisovi Amrimu, který útočil na vánoční trh na berlínském náměstí Breitscheidplatz. Atentátník na své cestě prokazatelně navštívil minimálně pět zemí, naposledy do seznamu přibyla Belgie.

Otevřené hranice Schengenského prostoru jednoznačně usnadnily cestování tisícům lidí, mezi jinými ovšem i těm, kteří utíkají před spravedlností. V případě honu na teroristu Anise Amriho se vyšetřovatelé domnívali, že je stále v Berlíně, zatímco terorista stihl kromě Německa procestovat za pět dní další čtyři státy.

Poté, co narazil s kamionem plným oceli do vánočního trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz, utekl Amri na blízké nádraží, jeho cílem byla známá Stanice ZOO. Kamerový systém tam zachytil jeho vztyčený ukazováček, gesto, které používají příslušníci Islámského státu na oslavu.

Ve středu už se tuniský terorista nacházel o více než 600 kilometrů západněji, v nizozemském Nijmegenu. O půl druhé odpoledne jej zachytily kamery na hlavním nádraží v Amsterdamu, jak informuje deník Die Welt s odvoláním na nizozemské bezpečnostní složky.

Nově pak vyšlo najevo, že se Tunisanovou další destinací na útěku stala belgická metropole. Brusel přitom přitvrzoval bezpečnostní opatření po loňském teroru. Přesto se ani tam nepodařilo Anise Amriho zadržet, stopu jeho pobytu opět zachytily kamery na vlakovém nádraží.

O den později projížděl terorista Francií, na lyonském nádraží přestupoval do vlaku mířícího do padesátitisícového Chambéry poblíž hranic s Itálií a Švýcarskem. Zde opět přestoupil, tentokrát na vlak směřující do severoitalského Turína.

Jeho další kroky byly nejen poslední, ale jsou už také dobře známé. Anis Amri se z Turína vydal do lombardského Milána a dále do Sesto San Giovanni. Na nádraží města s osmdesáti tisíci obyvatel jej posléze po rutinní kontrole zastřelil policista, když Tunisan jako první sáhl po zbrani a postřelil jeho kolegu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud