Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pili vodu, která stékala po jeskyni, doufali v zázrak. Chlapci z thajské jeskyně jdou domů a poprvé promluvili

Pili vodu, která stékala po jeskyni, doufali v zázrak. Chlapci z thajské jeskyně jdou domů a poprvé promluvili

Dvanáct mladých thajských fotbalistů a jejich trenér, kteří byli zachráněni z jeskynního komplexu na severu Thajska, se dnes poprvé objevili na veřejnosti. Na živě přenášené tiskové konferenci odpovídali na předem schválené otázky novinářů. Chlapci se během tiskové konference usmívali a v jejím úvodu všichni zvolili thajský pozdrav wai, kdy lehce sklonili hlavu, sepjali ruce a zvedli je k bradě. Vypadali zdravě a podle lékařů každý přibral na váze. V jeskyni do objevení neměli jídlo, pili jen vodu, napsala agentura Reuters.

Chlapci ve věku mezi 11 a 16 roky a jejich 25letý trenér byli v jeskyni uvězněni od 23. června kvůli stoupající vodě, která je přinutila ustupovat hlouběji do jeskyně. Všechny se nakonec podařilo postupně zachránit, poslední skupina byla vyproštěna 10. července. Následně byli převezeni do nemocnice, odkud byli dnes propuštěni.

Po propuštění byli chlapci převezeni na tiskovou konferenci, kde odpovídali na otázky novinářů schválené psychologem. Odsouhlasené otázky chlapcům pokládal moderátor. Thajská televize tiskovou konferenci vysílala v přímém přenosu. Thajský premiér Prajutch Čan-Oča prohlásil, že na hlavním náměstí v Bangkoku se má na počest zachráněných chlapců konat oslava, bližší podrobnosti neuvedl.

První dvě otázky na konferenci zodpověděli lékaři. Uvedli, že chlapci přibrali tři kilogramy od chvíle, kdy byli zachráněni. Průměrně shodili v jeskyni čtyři kilogramy.

Jeden z chlapců uvedl, že v jeskyni měl velký strach, že se nebude moci vrátit domů, ze začátku ale prý doufali, že se trenérovi nějak podaří je dostat ven. Další chlapec řekl, že když byli zachráněni, považoval to za zázrak. Neměli nic k jídlu, jen pili vodu stékající po stěnách jeskyně, postupně začali čím dál více cítit únavu, řekl další z chlapců. Snažili se prý rovněž ve stěně jeskyně vyhloubit s pomocí kamenů díru, aby měli místo, kde budou v bezpečí. Jídlo dostali až od záchranáře po devíti dnech v jeskyni.

Společně chlapci uvedli, že je velmi rmoutí smrt potápěče Samana Kunana, který při jejich záchraně zahynul. Zároveň řekli, že budou dobrými občany a budou si dávat pozor. Jeden chlapec řekl, že se obává, že se mu navršily domácí úkoly. S učiteli se chlapci ještě nesetkali.

Teď se hoši vrátí domů a novináři budou mít na 30 dní zakázáno mladé sportovce kontaktovat a zpovídat. Jeden z článků thajského zákona na ochranu dětí pamatuje i na ochranu osob mladších 18 let, kterým by zájem médií mohl způsobit emoční újmu, nebo poškodit reputaci.

Média rovněž spekulují o tom, že chlapci stráví krátký čas jako mniši v buddhistickém chrámu, což tradičně v zemi dělají muži, kteří si projdou těžkou životní zkušeností.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1