Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plán na deportaci milionů. Trumpova administrativa jde po imigrantech, dostat je z USA bude nově snadnější

Plán na deportaci milionů. Trumpova administrativa jde po imigrantech, dostat je z USA bude nově snadnější

Slib Donalda Trumpa ohledně přísnějšího postupu vůči imigrantům v USA se znovu začíná naplňovat v praxi. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti vydalo soubor dokumentů, které přepisují dosavadní praxi a výrazně změní přístup úřadů k imigrantům. Nová pravidla usnadní a urychlí deportace a rozšíří okruh případů, kdy lidé budou muset USA opustit. Zatíží však americkou státní kasu. Informoval o tom server deníku The New York Times.

Zatímco za Obamovy administrativy byli vyhošťováni především imigranti, kteří se dopustili závažné trestné činnosti, nově budou americké úřady moct deportovat rovnou všechny, kteří jsou odsouzeni za jakýkoliv trestný čin. Nařízení se tak dotkne třeba i lidí usvědčených z podvodu, píše The New York Times.

Ministerstvo rovněž vyzývá k častějšímu využívání takzvaných urychlených deportací, což umožní tamním úřadům bezprostředně vyhostit víc lidí. Za minulé administrativy mohly úřady tuto variantu uplatňovat jen vůči lidem nacházejícím se v pásmu 100 mil od amerických hranic, kteří nebyli v USA déle než dva týdny. Nyní? Zrychlené deportace se budou moci dotknout i lidí žijících kdekoli ve Spojených státech dva roky.

Trumpova administrativa počítá s tím, že změna pravidel bude znamenat i zvýšené náklady. Chce najmout 10 tisíc nových imigračních a celních pracovníků, rozšířit počty detenčních center a vytvořit nový úřad, který bude pomáhat rodinám obětí, jejichž smrt měli na svědomí právě přistěhovalci.

Nové imigrační zákony, které budou znamenat výrazný odklon od politiky Baracka Obamy, Donald Trump slibuje už dlouho. V úvodu svého úřadování se věnoval hlavně tématu zdi na hranicích s Mexikem, později pozornost přesunul k výnosu, kterým zamezil ve vstupu do USA lidem ze sedmi muslimských zemí, což posléze zvrátil soud. Úřady mezitím podnikly proti přistěhovalcům nezvykle rozsáhlé razie v několika státech USA naráz, což dál zvýšilo nervozitu a nejistotu v přistěhovaleckých komunitách, které často nevědí, co od nové administrativy čekat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744