Plynovod Nord Stream II má být dokončen až za dva roky, Evropu ale rozděluje už teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plynovod Nord Stream II má být dokončen až za dva roky, Evropu ale rozděluje už teď

Plynovod Nord Stream II má být dokončen až za dva roky, Evropu ale rozděluje už teď

Gazprom trvá na tom, že plynovod Nord Stream II posílí energetickou bezpečnost. Už si rezervoval kapacitu v Česku a na Slovensku.

 
 

Z plynovodu Nord Stream II, jenž má po roce 2019 vést plyn z Ruska do Německa, bude Evropany ještě nějakou dobu bolet hlava. Dnes budou ministři energetiky poprvé jednat o požadavku komise, aby jí schválili mandát pro jednání s Ruskem a Gazpromem, podle jakých pravidel se bude řídit provoz potrubí na dně Baltu. Součástí mandátu by měl být také požadavek, aby Rusové zachovali dlouhodobý tranzit přes Ukrajinu po roce 2019.

Kancléřka Angela Merkelová se dala slyšet, že mandát není třeba. Poláci by zase chtěli, aby komise byla při jednání co nejtvrdší. Severské státy, jejichž teritoriálními vodami plynovod povede, žádají vyjasnění podmínek, za nichž mají stavbu povolit. O mandátu by se mělo rozhodovat kvalifikovanou většinou, takže kritici plynovodu by mohli být přehlasovaní.

Gazprom už o povolení ve všech zemích požádal. Protože potrubí povede i v mezinárodních vodách, nebudou se na ně automaticky vztahovat unijní pravidla pro plynovou infrastrukturu. Jde například o oddělení provozovatele plynovodu od obchodníka s plynem nebo volný přístup dalších obchodníků k přepravní kapacitě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.