Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po 10 letech od zmizení malé Maddie přichází převratný zlom ve vyšetřování. Co se jí stalo?

Po 10 letech od zmizení malé Maddie přichází převratný zlom ve vyšetřování. Co se jí stalo?

3. května si rodiče McCannovi z Velké Británie připomenou smutné výročí. Jejich tehdy tříletá dcera Madeleine zmizela z apartmánu na dovolené v portugalském Algarve, kde spala i se svými dvěma sourozenci, zatímco její rodiče seděli v restauraci asi 40 metrů daleko. Pátrání po blonďatém děvčátku její rodiče nikdy nevzdali. Nyní je vyšetřování dovedlo k novému závěru. Dívka mohla být „unesena pro bohatou rodinu“ z Blízkého východu. O zlomu v případu informoval britský deník The Telegraph. 

Madeleine McCannová mohla být unesena obchodníky s otroky a prodaná bohaté rodině, myslí si bývalý marocký policista. Soukromí detektivové, kteří si McCannovi najali, věří, že byla Madeleine propašována trajektem z Portugalska do Afriky.

Například gangy v západoafrické Mauretánii jsou známé právě tím, že zde za horentní sumy peněz končí nezletilí v rukou bohatých lidí z Blízkého východu. „Mauretánská linka je určitě možnost a musí být prozkoumána,“ řekl pro deník Mirror bývalý detektiv Scotland Yardu Collin Sutton. Zda to policie během vyšetřování udělala, ale není známé.

„Pokud by někdo chtěl dostat tříleté dítě do Afriky, je to jasně viditelná cesta. Infrastruktura a kontakty pro pašování lidí zde určitě jsou,“ dodává Sutton.

Možné zmizení Madeleine směrem do Mauretánie naznačuje i stopa serveru Crimestoppers, pro který jeden z turistů uvedl, že viděl dívku podobnou Madeleine na trajektu na cestě ze španělské Tarify do marockého Tangieru. O dva dny později měla být dívka viděna s mužem na čerpací stanici vedle hotelu v Marrákeši.

Deníku Mirror se svěřili i manželé z Británie, kteří žijí ve Španělsku. Mari Olliová si všimla malé dívky v modrém pyžamu, která vypadala smutně a ptala se, jestli „může brzy vidět maminku“. Olliová o tom informovala jak britské, tak portugalské úřady a podala výpověď také pro detektivy ze Scotland Yardu. „Snažím se nepřemýšlet o tom, co jsem mohla udělat. Jediná věc, o které jsem stále přesvědčena, je, že to byla Madeleine,“ svěřila se Olliová.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744