Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po smrti dělá KLDR ještě větší starosti. Tělo zavražděného Kimova bratra hlídají ozbrojenci

Po smrti dělá KLDR ještě větší starosti. Tělo zavražděného Kimova bratra hlídají ozbrojenci

Tělo Kim Čong-nama, bratra severokorejského vůdce, je v malajsijské márnici pod přísným dohledem ozbrojeného týmu. Nikdo z příbuzných ho stále formálně neidentifikoval. Podle agentury AFP má do Malajsie přiletět syn zavražděného muže.

Za svého života se Kim Čong-nam takové pozornosti nedočkal. Tělo prominentního člena severokorejské dynastie ještě ráno střežily malajsijské zvláštní jednotky. Později je vystřídala soukromá agentura.

Úřady už navzdory výhradám KLDR provedly dvě pitvy, stále ale čekají na formální identifikaci zemřelého. Do země kvůli tomu má podle agentury AFP přiletět Kimův syn.

Kim Čong-namova násilná smrt vyvolala napětí v diplomatických vztazích mezi Malajsií a KLDR a znepokojila Čínu. Severokorejský velvyslanec požadoval vydání těla a obvinil úřady z politických hrátek.

Kim Čong-nam byl s největší pravděpodobností otráven. Záběry letištních kamer zachytily ženu, která k němu zezadu přistoupila a jedovatou látku mu zřejmě vetřela do obličeje, když v Kuala Lumpuru čekal na svůj let zpět do Macaa, kde dlouhodobě žil. Jižní Korea z atentátu obvinila severokorejské agenty.

Hlavním, byť ne přímým podezřelým je zadržený severokorejský občan Ri Čong-čchol, který žije v Malajsii již déle než tři roky. Přitom nikdy nepracoval ani nepobíral plat ve firmě, která je zapsaná do jeho malajsijského pracovního povolení. Ze spáchání vraždy je podezřelá jedna za zadržených žen.

Kim Čong-nam byl bratrem současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002. Matkou Kim Čong-una byla bývalá tanečnice Ko Jong-hui, čtvrtá partnerka Kim Čong-ila, která zemřela v roce 2004.

Kim Čong-nam, který měl pověst playboye, hráče v kasinech a povaleče, byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku.

 

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link