Po týdnech v ústraní v záři reflektoru. Viceprezident USA Pence se poprvé schází s evropskými lídry | info.cz

Články odjinud

Po týdnech v ústraní v záři reflektoru. Viceprezident USA Pence se poprvé schází s evropskými lídry

Nejsledovanější událostí dnešního druhého dne mnichovské bezpečnostní konference bude projev amerického viceprezidenta Mikea Pence, který má nastínit další směřování americké zahraniční politiky. Vedle Pence dnes v bavorské metropoli vystoupí také německá kancléřka Angela Merkelová, nový generální tajemník OSN António Guterres, šéf NATO Jens Stoltenberg nebo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Vystoupení Pence, s nímž se dnes poprvé setká šéfka německé vlády Merkelová, je považováno za svým způsobem vrchol třídenní bezpečnostní konference, protože by mělo přinést odpovědi na řadu otázek o budoucnosti americké diplomacie pod novým prezidentem Donaldem Trumpem. 

Předpokládá se, že se viceprezident při své první zahraniční cestě pokusí uklidnit spojence znepokojené "neortodoxními" výroky prezidenta Trumpa o vztazích s Ruskem a o poměrech v Severoatlantické alianci. 

Vedle Pence do bavorské metropole zamířila i početná delegace amerického Kongresu, ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly nebo ministr obrany James Mattis. Ten se už v pátek přihlásil k transatlantickému spojenectví, zároveň ale evropské spojence z NATO vyzval, aby nesli větší část zodpovědnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud