Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po vraždě Kuciaka byl na místě činu i policista spojovaný s oligarchou, o kterém novinář psal

Po vraždě Kuciaka byl na místě činu i policista spojovaný s oligarchou, o kterém novinář psal

Šéf protikorupční jednotky slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) Róbert Krajmer se v pondělí objevil u domu, kde zavraždili novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Upozornil na to magazín TREND, který napsal, že Krajmer z podstaty své funkce vraždy nevyšetřuje. Jeho účast na místě činu je podezřelá i kvůli jeho nepřímému spojení s oligarchou Norbertem Bödörem, o němž Kuciak psal ve svých textech.

Server Aktuality.sk před necelým rokem přinesl informaci, že je na Bödöra napojená Krajmerova manželka. Ta působila ve statutárních orgánech jím ovládané firmy. Krajmer byl v pondělí vidět na záběrech televize Joj z místa činu. Magazín Trend se na jeho účast ptal i policejního prezidenta Tibora Gašpara. Odpověď nedostal. Podle oslovených policistů, kteří mluvili pod příslibem anonymity, však pro Krajmerovu přítomnost nebyl žádný důvod.

Kuciak přišel na to, že policejní šéf Gašpar založil firmu, která sídlí v domě patřícím Bödörovi. Hlavní podnikatelově společnosti Bonul se pak začalo dařit během druhé Ficovy vlády, když dostávala veřejné zakázky. Bödör je spojovaný s Ficovou stranou Směr-sociální demokracie.

Podnikatel ale jakékoli podezření odmítá. Jeho byznys podle něj nezávisí na Směru. Bonul prý dostával státní zakázky i za jiné politické garnitury.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1