Poblíž jihokorejského Soulu našli pár dní před olympiádou propagandistické letáky z KLDR | info.cz

Články odjinud

Poblíž jihokorejského Soulu našli pár dní před olympiádou propagandistické letáky z KLDR

Nedaleko jihokorejské metropole Soulu, byly nalezeny propagandistické letáky, které do země zřejmě vyslal severokorejský režim. Letáky, které byly jen několik dní před začátkem zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu patrně shozeny z horkovzdušného balonu, vybízejí Jihokorejce, aby přivítali na olympiádě „hosty z Pchjongjangu“.

Na letácích jsou rovněž vyobrazeni olympijští maskoti - bílý tygr a černý medvěd, kteří vybízejí: “Pojďme do Kesongu! Pojďme do Diamantových hor!“

Kesong je název společné korejské průmyslové zóny na severokorejské straně hranice, kterou Jižní Korea uzavřela v roce 2016 v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Podle Soulu využívala Severní Korea devizy z Kesongu na nákup materiálu pro své zbrojní programy.

Také severokorejské letovisko v Diamantových horách bylo pro chudou KLDR v minulosti vítaným zdrojem příjmů, které jí poskytovaly turistické návštěvy Jihokorejců. Tyto návštěvy byly pozastaveny v roce 2008 poté, co byla v této oblasti jedna z jihokorejských turistek zastřelena severokorejským vojákem, když omylem vstoupila do zakázané vojenské zóny.

I jihokorejští aktivisté pravidelně používají horkovzdušné balony k posílání letáků či bankovek přes demilitarizovanou zónu oddělující oba korejské státy do Severní Koreje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud