Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podle Washingtonu připravily zbrojní sankce Rusko o miliardy. Vše je v pořádku a daří se nám, tvrdí mluvčí Kremlu

Podle Washingtonu připravily zbrojní sankce Rusko o miliardy. Vše je v pořádku a daří se nám, tvrdí mluvčí Kremlu

Sankce, které loni přijal americký Kongres, připravily podle amerického ministerstva zahraničí Moskvu o zbrojní zakázky minimálně za tří miliard dolarů (62 miliard Kč). Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale dnes v reakci na prohlášení Washingtonu uvedl, že zbrojařskému odvětví se v Rusku daří dobře.

Jsme potěšeni, že některé země zastavily nákupy určitého materiálu a zboží z Ruska. Máme za to, že jde nejméně o tři miliardy, tyto transakce jsme dokázali zastavit, řekla v úterý mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. Dodala, že zastavení těchto kontraktů je pro Rusko trestem, neboť Moskva tak přichází o finanční zdroje.

Mohu jen říci, že všechno je v pořádku, vše je v pořádku, řekl v reakci Peskov, jehož citovala agentura Reuters. Uvedl také, že Rusko se snaží předcházet rizikům, která se sankcemi ve zbrojním odvětví souvisejí.

Zmíněné sankce, o kterých Nauertová hovořila, přijal Kongres v rámci zákona loni v létě. Zákon, který je namířen i proti KLDR a Íránu, Trump tehdy podepsal, předtím ho ale kritizoval jako špatný. Uvedl tehdy, že přijatá protiopatření mohou zkomplikovat jednání s Ruskem o řešení globálních problémů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1