Podvody při jazykových testech migrantů. Občanství dostaly neoprávněně desítky lidí | info.cz

Články odjinud

Podvody při jazykových testech migrantů. Občanství dostaly neoprávněně desítky lidí

Zkušební komisařka měla v rakouském Linci opravovat za úplatu chyby, kterých se v jazykových testech dopustili žadatelé o občanství a uprchlíci. Na výsledku testu z němčiny totiž závisí nejen udělení státního občanství, ale třeba také výše podpory pro migranty.

Vyšetřovatelé viní zkušební komisařku mimo jiné z toho, že si v letech 2013 až 2017 v desítkách případů nechala od testovaných zaplatit za zkorigování textu a opravu chyb, stejně jako za pomoc při psaní volné „eseje“,  která je také součástí jazykové zkoušky. Žena údajně dokázala zfalšovat i výsledky poslední, třetí části testu, spočívající v osobním pohovoru se dvěma zkoušejícími. Pokud druhý zkoušející napsal ke znalostem zkoušeného negativní hodnocení, obviněná komisařka ho také opravila nebo zfalšovala. A celý test pak odeslala do Vídně s tím, že žadatel požadovanou jazykovou zkoušku složil.

„Rychle se rozneslo, že v Linci existuje možnost koupě testu, takže do Lince začali jezdit i žadatelé z Tyrolska nebo Salcburska,“ řekl listu Oberöstereischische Nachrichten linecký kriminalista Stefan Rinnerthaler. Navíc si obviněná komisařka s pomocí dalších osob měla sama shánět klienty, a to zejména mezi migranty. Její trestná činnost trvala minimálně tři roky, během kterých podle vyšetřovatelů mohla ovlivnit výsledky jazykového testu minimálně ve 110 případech. „K výslechu už jsme pozvali 200 lidí,“ uvedl Rinnerthaler.

Případ ale poukázal na i na odvrácenou stránku snahy současné rakouské vlády o tvrdší postup vůči migrantům a omezení sociální pomoci pro uprchlíky. Systém jazykových testů totiž doslova svádí ke korupci. V Rakousku musejí zkoušku z jazyka určité úrovně od roku 2017 absolvovat nejen žadatelé o státní občanství, ale třeba i ti migranti, kteří chtějí v zemi dosáhnout na plnou sociální podporu. Cílem je dotlačit žadatele k maximální integraci do společnosti, včetně té jazykové.

Například ve spolkové zemi Horní Rakousy může člověk na celkových dávkách sociálního minima dostat až 863 eur, z toho ale 300 eur představuje takzvaný kvalifikační bonus. Jeho výplata je mimo jiné podmíněna právě účastí na jazykových kurzech, případně zkouškou z jazyka. Pokud tedy dokáže žadatel přesvědčit zkoušejícího, aby nad jeho testem za úplatu „zamhouřil oko,“ vydělají na tom oba.

Zkoušky organizuje z pověření ministerstva zahraničí speciálně zřízený Rakouský integrační fond (ÖIF), pro který pracovala i obviněná zkušební komisařka. Jen loni podstoupilo jazykové testy fondu kolem 40 tisíc lidí. Komisařka měla za falšování testů dostávat údajně úplatky v řádu stovek eur. I těm migrantům a žadatelům o azyl, kteří ženě úplatky dávali, však hrozí vysoké tresty. První z nich, 54letý muž, by se měl postavit před soud už příští pátek. Za to, že uplatil komisařku v jazykovém testu částkou 400 eur (asi 10 000 korun), mu hrozí až tři roky vězení.

Kolik cizinců získalo na základě podvodů s jazykovými testy neoprávněně státní občanství nebo vyšší sociální podporu, ale stále zůstává předmětem vyšetřování. Úředníci každopádně tvrdí, že celý systém zdokonalili tak, aby jakýkoliv podvod při zkoušce absolutně vyloučili. „Manipulace s výsledky testů už není možná,“ uvedlo v tiskovém prohlášení vedení ÖIF.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud