Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podvody u amerických voleb? Trump „žádá o rozsáhlé vyšetřování“

Podvody u amerických voleb? Trump „žádá o rozsáhlé vyšetřování“

„U voleb se podvádělo,“ trvá si na svém Donald Trump, který od listopadu tvrdí, že během hlasování o americkém prezidentovi docházelo k opakovanému hlasování, že jako voliči byli registrovaní i zemřelí a volili také nelegální migranti. Ke svým nařčením zatím nenašel jediný důkaz, podvádění u voleb chce proto nechat vyšetřit. 

„Na základě výsledků zlepšíme volební procedury,“ dodal k plánovanému prověření volebních podvodů Trump na svém twitterovém účtu.

Nový prezident chce prošetřit například případy, kdy byli voliči údajně registrováni ve dvou státech zároveň. To by ale podle informací listu Herald Tribune zahrnovalo i Trumpova současného poradce Stevea Bannona, který je podle informací tamních novinářů zapsaný na Floridě i v New Yorku.

Trump dále zmiňuje údajné falešné hlasy zemřelých osob a hlasování nelegálních přistěhovalců. Šéf Bílého domu totiž tvrdí, že pro jeho sokyni Hillary Clintonovou hlasovalo až pět milionů nelegálních migrantů, kteří k hlasování ve volbách nemají oprávnění.

Trump doufá, že prošetření přinese kýžený výsledek a podezření na machinace s volebními lístky se potvrdí. Zatím totiž nemá žádný důkaz, o který by se mohl opřít. Nepodpořili ho ani republikánští volební úředníci v klíčových amerických státech, kteří podle svých slov žádný důkaz o podvádění nenašli.

Jak v úterý řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer, Trump machinaci s hlasy stále věří a to „na základě studií a důkazů, které mu prezentovali lidé“. Mluvčí ale odmítl říct, o jaký výzkum konkrétně jde. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744