Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pohled do hlavy masového vraha. Útočník popisuje moment, kdy se terorista rozhodne zabíjet

Pohled do hlavy masového vraha. Útočník popisuje moment, kdy se terorista rozhodne zabíjet

Soud v USA nedávno zpřístupnil veřejnosti lékařské záznamy a další materiály z vyšetřévání masového vraha. Poskytují unikátní pohled do hlavy člověka, který vraždí z nenávisti. Podobně jako někteří muslimští a jiní teroristé v Evropě, které ale na rozdíl od amerického vraha nemohl nikdo vyzpovídat, protože zemřeli na místě činu. O to cennější materiál záznamy americké justice představují. 

Před dvěma lety – v červnu 2015 – vtrhl mladý americký rasista Dylann Roof do kostela v Charlestonu v Jižní Karolíně a zastřelil devět černošských věřících. V lednu letošního roku ho porota odsoudila k trestu smrti, na jehož vykonání čeká v jedné z amerických věznic.

Podle serveru the Daily Beast je Roof klasický „osamělý vlk“, který se radikalizoval před blikající obrazovkou počítače v zatemněné místnosti vlastního domova; deprimovaný tím, co čte na internetu, ale znovu a znovu se na něj vracející a krmící svoji frustraci, sny o slávě, zlobu a nenávist do té doby, dokud nepocítí, že nazrál čas konat.  

Za touto charakteristickou si lze stejně tak představit střelce z nočního gay klubu v Orlandu, který v červnu zabil na padesát lidí, nebo muže, který minulý rok v červenci najel na promenádě ve francouzském Nice náklaďákem do davu lidí. I oni nebyli nějací prominentní zabijáci, ale spíše ztroskotanci, kteří si nevěděli rady se svým životem. Na rozdíl od Roofa ale zahynuli na místě činu, takže jen můžeme spekulovat o příčinách a motivech, které je dovedly k rozhodnutí vraždit. O to cennější jsou lékařské záznamy, záznamy z výslechů a psychologické posudky Dylanna Roofa, které soud nedávno zpřístupnil veřejnosti.

Ačkoliv Roof nebyl muslim, v materiálech se dočtete, že se považoval za džihádistu neboli svatého bojovníka. V rozhovorech s psychologem Jamesem C. Ballengerem, který posuzoval jeho příčetnost, Roof kromě jiného uvedl, že „je ve stejné situaci jako Palestinec v izraelském vězení poté, co zabil devět lidí“. Byl také přesvědčen, že by Palestinec nebyl naštvaný nebo svého činu litoval, protože úspěšně vykonal to, co bylo jeho cílem.

Roofův případ je zajímavý také v tom, že podle testů je inteligentní – v testu IQ dosáhl skóre 125. Má rovněž velmi dobré vyjadřovací schopnosti, což potvrdil už krátce po svém zatčení, když byl vyšetřovatelům u výslechu schopný obsáhle popsat, jak spáchal zločin a proč si vybral zrovna černošské věřící. „Uvědomoval jsem si, že ti lidé jsou v kostele a nejsou to žádní kriminálníci nebo tak něco, ale černošští zločinci zabíjejí nevinné bělochy každý den,“ uvedl Roof. 

Během soudního přelíčení Roof odmítl snahu svého obhájce, který se od něj snažil odvrátit trest smrti tím, že se snažil porotu přesvědčit, že jeho klient trpí psychickou poruchou – nejspíše nějakým druhem autismu, v důsledku čehož si svoje konání ani pořádně neuvědomoval. V posudku, který předložila obhajoba, se dle serveru the Washington Post také píše, že Roof vykazuje známky deprese, paranoie a dalších psychických poruch, kvůli kterým postrádá kontakt s realitou. 

„Psychiatr mi řekl, že se mnou není nic špatně. Nejsem autista, jsem psychopat,“ popřel takové závěry Roof dle nedávno zveřejněných soudních záznamů. Sám se tak přihlásil k tomu, že byl během vraždění příčetný.  

Podle záznamů byl Roof na svého obhájce natolik naštvaný, že soudce nechal z jeho dosahu raději odstranit i propisovačky, aby ho nenapadlo je použít. Roof si totiž svůj čin vykreslil jako nějaké hrdinské tažení a nemohl snést, že by bylo marginalizováno nějakou psychickou poruchou. „Pokud si lidé myslí, že jsem autista, zpochybňuje to důvod, proč jsem ten zločin spáchal,“ řekl soudci během uzavřeného slyšení před soudním stáním. Dokonce mu řekl, že je ochotný přijmout trest smrti, jen aby ostatní nepodceňovali to, co udělal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1