Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie zatkla faráře i šéfa charity. Spolupracovali prý s mafií a vydělávali na migrantech

Policie zatkla faráře i šéfa charity. Spolupracovali prý s mafií a vydělávali na migrantech

Italská policie pozatýkala na jihu země v rámci razie proti mafii sedm desítek lidí, včetně šéfa místní charity a tamního faráře. Podezírá je mimo jiné z korupce a profitování na uprchlickém táboře v jihoitalské Kalábrii. Podle agentury ANSA o tom dnes informovala italská policie.

Na pět set policistů se v noci na dnešek účastnilo rozsáhlé razie v Kalábrii, která byla zaměřena proti klanu Arena z mafie 'Ndrangheta. Zatčeno bylo 68 lidí, včetně Leonarda Sacca (35), vedoucího katolické charity Misericordia, která ve městě Isola Capo Rizzuto spravuje uprchlický tábor. Podle italského tisku byl zatčen i místní farář.

Policie podezírá zatčené osoby mimo jiné z korupce, podvodu a zpronevěry veřejných peněz. Klan Arena údajně řadu let profitoval ze zakázek pro migrační středisko ve městě Isola Capo Rizzuto, kde je nyní ubytováno na 1500 lidí.

V uprchlických střediscích žije v celé Itálii podle agentury AFP nyní asi 175.000 migrantů. Tato zařízení spravují různé organizace, ale financuje je stát.

Počet migrantů, kteří připlouvají přes Středozemní moře z Afriky do Itálie, letos výrazně stoupl. Podle italského ministerstva vnitra jich od začátku letošního roku dorazilo do Itálie 45.100, což je zhruba o 44 procent více než za stejné období loňského roku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1