Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polsko proti všem. Varšava korunovala unijní summit umanutým gestem, premiérka bez komentáře odešla

Polsko proti všem. Varšava korunovala unijní summit umanutým gestem, premiérka bez komentáře odešla

Polská premiérka Beata Szydlová splnila své hrozby. Poté, co její kolegové ve čtvrtek na summitu Evropské unie potvrdili jejího krajana Donalda Tuska do čela vrcholných schůzek na dalšího dva a půl roku, odmítla pozdě večer souhlasit s celkovými závěry setkání šéfů států a vlád osmadvacítky.

Konec summitu bez konsensu na jeho obvyklém závěrečném dokumentu potvrdil na twitteru Tuskův mluvčí Preben Aamann. S textem závěrů připravených právě předsedou Evropské rady Tuskem souhlasilo 27 zbývajících účastníků schůzky, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Dokument se týká například migrace, ekonomického vývoje EU a zájmu bloku na rozvoji celosvětového volného obchodu či záměru unie angažovat se na západním Balkánu.

Fakt, že jej Polsko nepotvrdilo, prakticky moc neznamená, dokument ponese označení "Závěry předsedy Evropské rady" a podporuje jej 27 členských zemí unie.

Situace se však stala projevem nesouladu uvnitř společenství v době, kdy jeho představitelé neustále mluví o potřebě demonstrovat jednotu unie otřesené loňským rozhodnutím Velké Británie blok opustit.

Schůzka skončila těsně před čtvrteční půlnocí. Při odchodu s novináři mluvili jen někteří její účastníci. Polská premiérka Szydlová odjela bez komentáře. Už dříve prohlásila, že Tuskovo znovuzvolení přes jednoznačný polský odpor podkopává základy EU a jen prohlubuje rozpory mezi členskými zeměmi.

Tusk sám naopak prohlásil, že jeho potvrzení ve funkci na dalšího dva a půl roku vnímá - i přes kontroverzi okolo Polska - jako výraz unijní jednoty. Spolupracovat prý hodlá se všemi zeměmi bez výjimky. Přesto se mu ve čtvrtek jeho krajanku nepodařilo k podpoře závěrů summitu přesvědčit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1