Pomsta za teroristu Amriho. Policie zabránila krveprolití na berlínském půlmaratonu, píší média | info.cz

Články odjinud

Pomsta za teroristu Amriho. Policie zabránila krveprolití na berlínském půlmaratonu, píší média

Policie zmařila útok na dnešní půlmaraton v Berlíně. Informovaly o tom deníky Die Welt a Bild, podle nichž policie zadržela čtyři muže s vazbami na teroristu Anise Amriho, který v prosinci 2016 zabil náklaďákem na vánočních trzích v Berlíně dvanáct lidí. Policie později podle agentury DPA zadržení několik osob potvrdila, jejich počet ale neupřesnila. Přímo o teroristickém útoku se policie v prohlášení nezmínila.

„Z několika indicií vyplývalo, že zadržení ve věku 18 až 21 let se mohli podílet na přípravě zločinu, který měl souvislost s touto událostí (půlmaratonem),“ uvedla policie. Prohlášení zveřejnila po skončení sportovní akce, která přilákala 250 000 diváků a 36 000 běžců.

Hlavní podezřelý dle médií plánoval útočit nožem na běžce během dnešního půlmaratonu v Berlíně. Chtěl se tak prý pomstít za smrt teroristy Anise Amriho. Toho několik dní po berlínském atentátu zastřelila policie v Itálii. 

Při domovní prohlídce, kterou provedla zvláštní zásahová jednotka, u něj byly nalezeny dva připravené nože. Podle Die Weltu ale nebezpečí veřejnosti nehrozilo, neboť policie o skupině věděla již delší dobu a sledovala ji.

Jeden z nyní prohledaných bytů byl údajně terčem policejní razie i po útoku na adventní trh v prosinci 2016. 

V sobotu najel dodávkou do letní zahrádky restaurace v západoněmeckém městě Münster psychicky narušený Němec. Usmrtil při tom dva své krajany a následně spáchal sebevraždu. Spekulovalo se o islamistickém teroristickém útoku, protože čin připomínal útok výše zmiňovaného tuniského teroristy Anise Amriho, který v prosinci 2016 najel ukradenou dodávkou do davu lidí na vánočním trhu v Berlíně. Zabil dvanáct lidí včetně jedné Češky. Toto podezření ale úřady vyloučily.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud