Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poplach v americkém Charlestonu. Přístav vyděsila loď, která mohla přivézt radioaktivní bombu

Poplach v americkém Charlestonu. Přístav vyděsila loď, která mohla přivézt radioaktivní bombu

Americké bezpečnostní úřady evakuovaly přístav v jihokarolínském Charlestonu kvůli podezření, že na palubě lodě Maersk Memphis může být takzvaná špinavá bomba, tedy nálož obsahující radioaktivní materiál. Informovala o tom pobřežní stráž, napsala agentura Reuters. Po prozkoumání několika kontejnerů byl poplach odvolán.

Na místě zasahovala FBI, místní policie a experti v ochranných oblecích. Stanice CBS News informovala o tom, že na palubu lodi vstoupilo 14 agentů, kteří se zajímali o několik kontejnerů. Podle dostupných informací nenašli žádné známky radiace. 

Rejdařská společnost Maersk Line uvedla, že americká pobřežní stráž ji o povaze nebezpečí informovala, firma proto okamžitě nechala posádku opustit palubu. 

Loď podle internetového monitoru připlula ráno ze severovýchodu. Kolem plavidla byla vytyčena bezpečnostní zóna v rozsahu jedné námořní míle. Později pobřežní stráž informovala o tom, že opatření budou odvolána.

O riziku, že je na palubě tzv. špinavá bomba informovala některá média. Jedná se o výbušninu, ke které je přidaný radioaktivní materiál, jako například jaderný odpad. Případná exploze takového zařízení v hustě obydlené oblasti by znamenala zkázu a teoreticky ohrožení velkého množství civilistů stejně jako zamoření životního prostředí.