Poplach v americkém Charlestonu. Přístav vyděsila loď, která mohla přivézt radioaktivní bombu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poplach v americkém Charlestonu. Přístav vyděsila loď, která mohla přivézt radioaktivní bombu

Poplach v americkém Charlestonu. Přístav vyděsila loď, která mohla přivézt radioaktivní bombu

Americké bezpečnostní úřady evakuovaly přístav v jihokarolínském Charlestonu kvůli podezření, že na palubě lodě Maersk Memphis může být takzvaná špinavá bomba, tedy nálož obsahující radioaktivní materiál. Informovala o tom pobřežní stráž, napsala agentura Reuters. Po prozkoumání několika kontejnerů byl poplach odvolán.

Na místě zasahovala FBI, místní policie a experti v ochranných oblecích. Stanice CBS News informovala o tom, že na palubu lodi vstoupilo 14 agentů, kteří se zajímali o několik kontejnerů. Podle dostupných informací nenašli žádné známky radiace. 

Rejdařská společnost Maersk Line uvedla, že americká pobřežní stráž ji o povaze nebezpečí informovala, firma proto okamžitě nechala posádku opustit palubu. 

Loď podle internetového monitoru připlula ráno ze severovýchodu. Kolem plavidla byla vytyčena bezpečnostní zóna v rozsahu jedné námořní míle. Později pobřežní stráž informovala o tom, že opatření budou odvolána.

O riziku, že je na palubě tzv. špinavá bomba informovala některá média. Jedná se o výbušninu, ke které je přidaný radioaktivní materiál, jako například jaderný odpad. Případná exploze takového zařízení v hustě obydlené oblasti by znamenala zkázu a teoreticky ohrožení velkého množství civilistů stejně jako zamoření životního prostředí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.