Poprvé bez Británie. Zbylá sedvadvacítka se bude mimořádně radit o brexitu na konci dubna | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprvé bez Británie. Zbylá sedvadvacítka se bude mimořádně radit o brexitu na konci dubna

Poprvé bez Británie. Zbylá sedvadvacítka se bude mimořádně radit o brexitu na konci dubna

Mimořádný summit prezidentů a premiérů Evropské unie k brexitu svolal předseda Evropské rady Donald Tusk na 29. dubna. Jednání by mělo potvrdit jím navržená „politická vodítka“, tedy základní cíle 27 unijních zemí pro vyjednávání s Londýnem.

„Prioritou musí být jistota, jednoznačnost pro všechny: občany, společnosti i členské země,“ prohlásil Tusk. Lídři unijních zemí se sejdou přesně měsíc potom, co Británie 29. března formálně spustí vyjednávání o svém odchodu z unie.

Příští týden ve středu tak Mayová dopisem požádá o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku. Následně premiérka předstoupí před Dolní sněmovnu Spojeného království, aby informovala zákonodárce.

Evropská komise ujistila, že na její straně je vše připraveno. Jakmile Londýn o aktivaci zmíněného článku unijní smlouvy oficiálně požádá, Tusk do 48 hodin předloží ostatním 27 členským zemím návrh politických vodítek pro výstupová vyjednávání. Na jejich základě Evropská komise okamžitě vypracuje doporučení k jednáním. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země, čímž rozhodnou o začátku rozhovorů.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.