Poprvé bez Británie. Zbylá sedvadvacítka se bude mimořádně radit o brexitu na konci dubna | info.cz

Články odjinud

Poprvé bez Británie. Zbylá sedvadvacítka se bude mimořádně radit o brexitu na konci dubna

Mimořádný summit prezidentů a premiérů Evropské unie k brexitu svolal předseda Evropské rady Donald Tusk na 29. dubna. Jednání by mělo potvrdit jím navržená „politická vodítka“, tedy základní cíle 27 unijních zemí pro vyjednávání s Londýnem.

„Prioritou musí být jistota, jednoznačnost pro všechny: občany, společnosti i členské země,“ prohlásil Tusk. Lídři unijních zemí se sejdou přesně měsíc potom, co Británie 29. března formálně spustí vyjednávání o svém odchodu z unie.

Příští týden ve středu tak Mayová dopisem požádá o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku. Následně premiérka předstoupí před Dolní sněmovnu Spojeného království, aby informovala zákonodárce.

Evropská komise ujistila, že na její straně je vše připraveno. Jakmile Londýn o aktivaci zmíněného článku unijní smlouvy oficiálně požádá, Tusk do 48 hodin předloží ostatním 27 členským zemím návrh politických vodítek pro výstupová vyjednávání. Na jejich základě Evropská komise okamžitě vypracuje doporučení k jednáním. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země, čímž rozhodnou o začátku rozhovorů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud