Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Portugalské armádě zmizely ze skladu náboje a stovky výbušnin. Můžou je mít džihádisté

Portugalské armádě zmizely ze skladu náboje a stovky výbušnin. Můžou je mít džihádisté

Portugalsko dál řeší, kam mu z armádního skladu zmizelo přes tisíc nábojů a stovky výbušnin. Podle vyšetřovatelů je mohli ukrást teroristé nebo obchodníci se zbraněmi. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na portugalské ministerstvo spravedlnosti.

Ze skladu u městečka Tancos v centrální části země minulý týden zmizelo přes 150 ručních granátů, desítky protitankových střel, granáty se slzným plynem či stovky kusů trhaviny. Zloději podle britské BBC pravděpodobně na základnu vnikli v noci, přičemž plot přestřihli v části objektu, kde již přes dva roky nefungují bezpečnostní kamery.

Portugalský ministr obrany José Alberto Azeredo Lopes označil krádež za „velmi profesionální“, přičemž vyšetřovatelé prověřují také možnost, že pachatelům pomáhal někdo v armádě. „Není pochyb o tom, že zbraně nyní putují na černý trh a později by mohly být využity k mnoha účelům, včetně tohoto,“ odpověděl Lopes na otázku, zda se materiál může dostat do rukou džihádistů.

Kvůli vyšetřování již byla pozastavena činnost pěti portugalským důstojníkům, přestože podle náčelníka generálního štábu generála Frederica Rovisca Duarteho zatím nic nenasvědčuje jejich vině. Uvedl však, že zloději „věděli, co ve skladech je“. „Když si vybrali ty dva sklady (...), které neměli nejblíže, musíme z toho vyvozovat závěry,“ řekl Duarte.

Vyjasnění krádeže za každou cenu žádá také portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Mělo by se podle něj prozkoumat i možné napojení na krádeže zbraní v jiných zemích NATO, ačkoli žádnou konkrétní nejmenoval.

Spekulace o koordinovaném útoku na armádní sklady se v poslední době objevily na Slovensku poté, co se na veřejnost dostaly informace o dvou krádežích. Z objektu nedaleko Trenčína údajně zmizelo 120 granátů a deset protitankových střel, zatímco ze skladu u města Martin 300 000 nábojů. Server Denník N v souvislosti s těmito událostmi píše o zapojení osob z armády a selhání pracovníků vojenské tajné služby.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1