Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posedlost vzhledem. Trumpovi záleží na oblékání spolupracovníků

Posedlost vzhledem. Trumpovi záleží na oblékání spolupracovníků

Donald Trump klade velký důraz na vzhled svých spolupracovníků. Ještě jako podnikatel vyžadoval určitý styl oblékání a vše nasvědčuje tomu, že z nároků nehodlá slevovat ani v Bílém domě. Požadavek, aby se jeho spolupracovnice „oblékaly jako ženy“ sklízí na sociálních sítích bouřlivé ohlasy.

„Pokud pro něj pracujete a objevujete se na veřejnosti, musíte vypadat určitým způsobem,“ dosvědčil pro zpravodajský server Axios jeden z Trumpových spolupracovníků z předvolební kampaně, který nechtěl být jmenován.

Americký prezident se rád obklopuje hezkými lidmi, jeho spolupracovníci musí mít „souměrné proporce“, „dobrou figuru“ a „upravené vlasy“. Vysokým standardům podléhá i styl oblékání. Pokud svého šéfa nechtějí naštvat, nesmí se jeho podřízení v žádném případě objevit neupravení.

Od mužů se vyžaduje oblek a hlavně kravata. „Vždycky musíte mít kravatu. Pokud si jí nekoupíte od Trumpa, můžete si jí pořídit u Brooks and Brothers. Osobně ale doporučuji Armaniho,“ uvedl zdroj z okolí amerického prezidenta. „Trump upřednostňuje širší tradiční kravaty,“ doplnil.

Povinné šaty

Spolupracovnice se musí „oblékat jako ženy“. Server dodává, že tlaku nosit šaty čelily i ženy, které v předvolební kampani obcházely dům od domu a přesvědčovaly Američany, aby hlasovali pro Trumpa.

O tom, že Trump je ve vzhledu puntičkář, se už stihl přesvědčit i mluvčí Bílého domu Sean Spicer, který se dopustil přešlapu hned při prvním veřejném vystoupení ve funkci. Před novináře do tiskové místnosti předstoupil v nepříliš padnoucím obleku, z čehož měl pořádný malér. Z chyby se ale poučil a od té doby se na veřejnosti objevuje předpisově upraven.

Vyjímka pro nejbližšího rádce

Jediný, kdo si může dovolit porušit Trumpův dress code, je jeho hlavní poradce Steve Bannon, který chodí bez kravaty. „Steve je Steve… Je mu skoro jedno, co nosí,“ vysvětlil nejmenovaný zdroj z okolí amerického prezidenta.   

Mnohé ženy vnímají nařízení vyloženě ženského pracovního oděvu jako další důkaz o Trumpově sexistickém či zpátečnickém přístupu k ženám. Na Twitteru se pod hastagem  #DressLikeAWoman na protest množí fotografie žen, které při výkonu svého povolání rozhodně šaty nenosí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744