Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci uznali arménskou genocidu. Může to ohrozit Čechy zadržené v Turecku, míní bývalý velvyslanec

Poslanci uznali arménskou genocidu. Může to ohrozit Čechy zadržené v Turecku, míní bývalý velvyslanec

Rozhodnutí Poslanecké sněmovny uznat masakr Arménů Osmanskou říší za genocidu vytočilo turecké ministerstvo zahraničí do ruda. Kritizovalo zároveň prezidenta Miloše Zemana, který masakr z let 1915 až 1918 označuje za genocidu opakovaně a nově ho v dopise určeném arménskému duchovnímu představiteli v Česku Barseghovi Pilavčjanovi popsal jako „jedno z nejhorších zvěrstev, kterého bylo lidstvo v moderní době svědkem“. Zaorálkův rezort se snaží diplomatické napětí vyžehlit prohlášením, že usnesení Sněmovny není právně závazné. Podle bývalého velvyslance v Turecku však může incident narušit jednání s Ankarou o dvou zadržených Češích v Turecku.

Podle bývalého velvyslance v Turecku Tomáše Laněho by usnesení Sněmovny i prohlášení prezidenta Zemana mohlo negativně ovlivnit jak vyjednávaní o propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří jsou věznění za údajnou podporu kurdských separatistů, ale i problémový česko-turecký projekt výstavby tepelné elektrárny Yunus Emre.

„Může nás to poškodit jednak ve věci těch dvou obviněných z údajné spolupráce s terorismem a také ve věci ohromné investiční ostudy, kterou je naše zpackaná elektrárna ve středním Turecku. Kvůli tomu byl ministr Zaorálek v Turecku, kde jednal o těch dvou zadržených a potom také o té investici, která stála státní pokladnu strašnou spoustu peněz a která byla mírně řečeno zfušovaná. Snažil se s Tureckem dojednat něco, aby ta elektrárna mohla být vůbec uvedena do provozu, to snad ale ani vůbec nejde,“ řekl pro INFO.CZ Laně.

Podle bývalého velvyslance je Turecko v této otázce extrémně citlivé a za dané situace měl být „zaujat realistický postoj, který ale ze strany Hradu zaujat nebyl“.

„Musí tu existovat politický realismus a hlavně politická důslednost. Jestliže se neodsuzuje násilí na jedné straně, například násilí Izraele vůči Palestincům, a pokud se v podstatě podněcuje nenávist k náboženství nebo uprchlíkům a pak se podpoří postoj k události, která se stala před sto lety a navíc nás to může ekonomicky poškodit, tak to považuji za velmi neprozíravé,“ říká Laně.

Černínský palác se snaží dát věci do pořádku

Diplomatické napětí s Tureckem, které je zejména kvůli zadržovaným Čechům pro českou vládu klíčové, začalo žehlit ministerstvo zahraničí. O problému telefonicky jednal český velvyslanec v Turecku Pavel Kafka s vrchní ředitelkou pro bezpečnostní otázky tureckého MZV a dnes dopoledne se kvůli incidentu sešel i náměstek pro řízení evropské sekce Jakub Dürr s velvyslancem Turecka Ahmetem Necatim. Během obou rozhovorů se diplomaté proti usnesení Sněmovny ohradili a tureckou stranu ujistili, že zahraniční politika je odpovědností vlády, nikoli sněmovny.

„Turecké straně jsme sdělili, že vnímáme jejich citlivost k tomuto tématu (zároveň jsme vysvětlili i kontext, ve kterém bylo usnesení přijato) a ujistili jsme ji, že pozice vlády ČR a MZV ČR k otázce těchto tragických událostí se nezměnila, to je, že hodnocení těchto tragických událostí by se měli ujmout nezávislí historikové,“ napsala redakci INFO.CZ mluvčí MZV Irena Valentová.

Zaorálkův rezort podle ní věří, že „Turecko a Arménie najdou cestu, jak tuto záležitost bilaterálně vyřešit“. Ankara za stanovisko českého ministerstva zahraničí poděkovala.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744