Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanec se převlékl za Hitlera a hajloval v parlamentu. Mnozí Indové mají führera za hrdinu

Poslanec se převlékl za Hitlera a hajloval v parlamentu. Mnozí Indové mají führera za hrdinu

Pro obyvatele Západu je synonymem zla, ztělesněním diktátora, který má na svědomí desítky milionů životů. Indický poslanec a bývalý herec Náramalí Sívaprasád si ho vybral jako odstrašující příklad vůdce, který neplní sliby. Politik přišel na jednání parlamentu převlečen za Adolfa Hitlera a po nacistickém způsobu i pozdravil. Jakkoli si herec vybral führera coby postavu zápornou, najdou se v Indii i Asii tací, kteří Hitlera obdivují.

„Kariéru jsem odstartoval jako obyčejný voják německé armády a získal jsem velký respekt. Byl jsem ale neskonale chtivý moci, výsledkem čehož vypukla druhá světová válka. Vše to skončilo desítkami miliony mrtvých a nakonec jsem zabil i sám sebe,“ prohlásil výstřední poslanec.

Jistě, v tu chvíli mluvil o sobě jako o (představiteli) Hitlera. Tato slova ale směřoval indickému premiérovi Naréndrovi Módímu. „Vyzývám premiéra, aby nešel touto cestou. Už jednou podvedl (indický stát) Ándhrapradéš,“ dodal někdejší režisér i představitel řady filmových rolí, který nezapomněl ani na pásku se svastikou a charakteristický knírek.

Poslanec oděný za nacistického lídra je delší dobu nespokojený s tím, jak předseda svazové vlády Módí přistupuje k jeho státu. Kromě jiného mu vyčítá, že Ándhrapradéši odepírá federální (finanční) pomoc, i když jí během předvolební kampaně odsouhlasil. Sívaprasádova strana Telugu Déšam (TDP, v překladu Země Telugů) letos opustila Módího vládní koalici i kvůli nesplněnému ekonomickému slibu. Pro úplnost: Ándhrové, či také Telugové žijí především na jihu, respektive středu Indie, tímto jazykem hovoří podle různých odhadů 70 až 81 milionů lidí.

Není to poprvé, co Sívaprasád využil svého talentu. Při různých politických příležitostech – obvykle během demonstrací a happeningů – se v minulosti převlékl třeba za farmáře, ženu ba i Kršnu (který je podle tradičních výkladů inkarnací boha Višnua). „Jsem umělec a proti nevydržím je tak sedět. Potřebuji se nějak projevit,“ nechal se slyšet pro list The Indian Express.

Jiný Hitler než ten západní?

Nacisté a jejich původem rakouský šéf je v Asii vnímán jinou optikou než na Západě. „Indové neměli s Hitlerem konkrétní zkušenost, na rozdíl od Západu nebo Rusů. Většina o něm neví prakticky nic. Další jej ale obdivují: je pro ně velkým nacionalistickým vůdcem ba hrdinou, který své zemi přinesl slávu, když jí povýšil na světovou mocnost“, říká pro The Guardian profesor univerzity v Dillí Anirund Dišpanhe.

Z hlediska indického boje za nezávislost jde sice spíše o epizodu, Indové si přesto stále připomínají radikálně nacionalistického politika Subháše Čandru Bóse (1897–1945), který se v rámci odporu proti Britům spojil s nacistickou Třetí říší a krajany vyzýval k boji na straně zemí osy. Hitlerovo hnutí inspirovalo také současné radikální hinduisty, kteří se dokonce zčásti nechali inspirovat jeho rasovou teorií. Po německém kancléři se v Indii i jinde na asijském kontinentě jmenují obchody a kavárny, jeho kniha „Můj boj“ se prodává v běžných knihkupectvích. A je o ní vcelku zájem.

V Thajsku nabyly nacistické symboly takové popularity, že tamní ministerstvo školství považovalo v roce 2013 za nutné zavést do škol výuku ohledně holocaustu. V indonéské Yogyakartě pak loni postavili do specializovaného muzea Hitlerovu voskovou figurínu, navíc před zvětšeným snímkem koncentračního tábora. Prý tak chtěli návštěvníky poučit o hrůzách Třetí říše, docílili však hlavně toho, že se návštěvníci s diktátorem fotografovali. Na obranu Javánců nutno dodat, že po protestech Hitlera i s fotografií odstranili.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1