Články odjinud

Poslanec se převlékl za Hitlera a hajloval v parlamentu. Mnozí Indové mají führera za hrdinu

Poslanec se převlékl za Hitlera a hajloval v parlamentu. Mnozí Indové mají führera za hrdinu

Pro obyvatele Západu je synonymem zla, ztělesněním diktátora, který má na svědomí desítky milionů životů. Indický poslanec a bývalý herec Náramalí Sívaprasád si ho vybral jako odstrašující příklad vůdce, který neplní sliby. Politik přišel na jednání parlamentu převlečen za Adolfa Hitlera a po nacistickém způsobu i pozdravil. Jakkoli si herec vybral führera coby postavu zápornou, najdou se v Indii i Asii tací, kteří Hitlera obdivují.

„Kariéru jsem odstartoval jako obyčejný voják německé armády a získal jsem velký respekt. Byl jsem ale neskonale chtivý moci, výsledkem čehož vypukla druhá světová válka. Vše to skončilo desítkami miliony mrtvých a nakonec jsem zabil i sám sebe,“ prohlásil výstřední poslanec.

Jistě, v tu chvíli mluvil o sobě jako o (představiteli) Hitlera. Tato slova ale směřoval indickému premiérovi Naréndrovi Módímu. „Vyzývám premiéra, aby nešel touto cestou. Už jednou podvedl (indický stát) Ándhrapradéš,“ dodal někdejší režisér i představitel řady filmových rolí, který nezapomněl ani na pásku se svastikou a charakteristický knírek.

Poslanec oděný za nacistického lídra je delší dobu nespokojený s tím, jak předseda svazové vlády Módí přistupuje k jeho státu. Kromě jiného mu vyčítá, že Ándhrapradéši odepírá federální (finanční) pomoc, i když jí během předvolební kampaně odsouhlasil. Sívaprasádova strana Telugu Déšam (TDP, v překladu Země Telugů) letos opustila Módího vládní koalici i kvůli nesplněnému ekonomickému slibu. Pro úplnost: Ándhrové, či také Telugové žijí především na jihu, respektive středu Indie, tímto jazykem hovoří podle různých odhadů 70 až 81 milionů lidí.

Není to poprvé, co Sívaprasád využil svého talentu. Při různých politických příležitostech – obvykle během demonstrací a happeningů – se v minulosti převlékl třeba za farmáře, ženu ba i Kršnu (který je podle tradičních výkladů inkarnací boha Višnua). „Jsem umělec a proti nevydržím je tak sedět. Potřebuji se nějak projevit,“ nechal se slyšet pro list The Indian Express.

Jiný Hitler než ten západní?

Nacisté a jejich původem rakouský šéf je v Asii vnímán jinou optikou než na Západě. „Indové neměli s Hitlerem konkrétní zkušenost, na rozdíl od Západu nebo Rusů. Většina o něm neví prakticky nic. Další jej ale obdivují: je pro ně velkým nacionalistickým vůdcem ba hrdinou, který své zemi přinesl slávu, když jí povýšil na světovou mocnost“, říká pro The Guardian profesor univerzity v Dillí Anirund Dišpanhe.

Z hlediska indického boje za nezávislost jde sice spíše o epizodu, Indové si přesto stále připomínají radikálně nacionalistického politika Subháše Čandru Bóse (1897–1945), který se v rámci odporu proti Britům spojil s nacistickou Třetí říší a krajany vyzýval k boji na straně zemí osy. Hitlerovo hnutí inspirovalo také současné radikální hinduisty, kteří se dokonce zčásti nechali inspirovat jeho rasovou teorií. Po německém kancléři se v Indii i jinde na asijském kontinentě jmenují obchody a kavárny, jeho kniha „Můj boj“ se prodává v běžných knihkupectvích. A je o ní vcelku zájem.

V Thajsku nabyly nacistické symboly takové popularity, že tamní ministerstvo školství považovalo v roce 2013 za nutné zavést do škol výuku ohledně holocaustu. V indonéské Yogyakartě pak loni postavili do specializovaného muzea Hitlerovu voskovou figurínu, navíc před zvětšeným snímkem koncentračního tábora. Prý tak chtěli návštěvníky poučit o hrůzách Třetí říše, docílili však hlavně toho, že se návštěvníci s diktátorem fotografovali. Na obranu Javánců nutno dodat, že po protestech Hitlera i s fotografií odstranili.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud