Poslední bašty rebelů v Sýrii čeká výměnou za propuštění vězňů evakuace | info.cz

Články odjinud

Poslední bašty rebelů v Sýrii čeká výměnou za propuštění vězňů evakuace

Obyvatelé posledních dvou rebely obléhaných lokalit v Sýrii - vesnic Fúa a Kafrája - budou evakuováni. Stane se tak výměnou za propuštění několika set vězňů, které drží režim syrského prezidenta Bašára Asada. S odkazem na dnešní sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP.

Dohodu o evakuaci civilistů výměnou za propuštění vězňů podle SOHR zprostředkovalo Rusko, které je spojencem syrské vlády, a Turecko, které stojí na straně rebelů. Fúa a Kafrája leží v severozápadní provincii Idlib a již tři roky je obléhají rebelové a džihádisté ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám, někdejší odnože mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Obyvatelé vesnic, jejichž populace je převážně šíitská a čítá přes 8000 lidí, podle AFP podporují Asada.

O evakuaci "tisíců lidí" z vesnic Fúa a Kafrája se zmínil i syrský státní tisk. Její termín ale není jasný.

V uplynulých letech odešly do provincie Idlib desetitisíce civilistů a bojovníků, kteří byli evakuování z oblastí ovládaných režimem. Provincie Idlib hraničí s Tureckem.

Obléhání měst a vesnic ve válce, jež trvá od roku 2011, se stalo častou taktikou, zejména provládních vojsk. V březnu a dubnu letošního roku přinutilo bombardování východní Ghúty nedaleko Damašku oslabené rebely přistoupit na odchod na základě dohody zprostředkované Ruskem. Východní Ghútu syrský režim obléhal pět let. Za dva měsíce letošní ofenzivy bylo podle AFP zabito zhruba 1700 civilistů.

O Sýrii při pondělním summitu ve Finsku hovořili také prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin. Trump řekl, že Spojené státy a Rusko by v Sýrii "mohly zachránit tisíce životů". Ruská i americká armáda, pokud jde o Sýrii, podle Trumpa spolupracují a koordinují své kroky. Podle Putina může být nastolení míru a usmíření v Sýrii první ukázkou úspěšné spolupráce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud