Poslední provokace, zlobí se Rusové. Britové podle Moskvy prohledali ruský Airbus | info.cz

Články odjinud

Poslední provokace, zlobí se Rusové. Britové podle Moskvy prohledali ruský Airbus

Britské úřady prohledávaly v pátek na jednom z londýnských letišť letadlo ruské letecké společnosti Aeroflot, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí. Londýnská policie tuto informaci ale popřela.

S prohlášením o prohledávání přišla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, podle níž britské úřady neuvedly důvod tohoto kroku. Incident nazvala „poslední provokací“, uvedla agentura AP.

Podle webu televize Sky News londýnská policie popřela, že by prováděla inspekci ruského Airbusu, který na letiště Heathrow přiletěl z Moskvy. "Víme o historce, která se šíří na sociálních sítích. Oznamujeme, že metropolitní policie neprovádí žádnou prohlídku," reagovala policie na twitteru.

Podle AP mělo nicméně letadlo před plánovaným odletem nazpět do Moskvy tříhodinové zpoždění. Ruské velvyslanectví v Londýně v této souvislosti uvedlo podle zpravodajství BBC prohlášení, že britští celníci chtěli prohlídku stroje provést bez přítomnosti posádky. Kapitán stroje prý ale odmítl odejít a po dlouhém vyjednávání za přítomnosti pracovníka ruské ambasády tam mohl zůstat. Stroj pak odletěl nazpět do Moskvy.

Mezi Británií a Ruskem panují napjaté vztahy v souvislosti s nedávnou otravou bývalého ruského tajného agenta, jenž v minulosti pracoval pro britskou tajnou službu. Obě země si vzájemně vypověděly 23 diplomatů. V pátek Rusko dalo navíc Británii měsíc na to, aby zmenšila svůj diplomatický sbor v Moskvě na velikost ruské diplomatické mise v Británii. Není jasné, jakého počtu britských diplomatů se to týká. Před vypuknutím krize bylo evidovalo britské ministerstvo zahraničí v zemi 64 ruských činitelů.

Moskva v pátek recipročně vypověděla 59 diplomatů z 23 zemí včetně Česka. U čtyř dalších států si vyhradila právo učinit tak později.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud