Poslední provokace, zlobí se Rusové. Britové podle Moskvy prohledali ruský Airbus | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední provokace, zlobí se Rusové. Britové podle Moskvy prohledali ruský Airbus

Poslední provokace, zlobí se Rusové. Britové podle Moskvy prohledali ruský Airbus

Britské úřady prohledávaly v pátek na jednom z londýnských letišť letadlo ruské letecké společnosti Aeroflot, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí. Londýnská policie tuto informaci ale popřela.

S prohlášením o prohledávání přišla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, podle níž britské úřady neuvedly důvod tohoto kroku. Incident nazvala „poslední provokací“, uvedla agentura AP.

Podle webu televize Sky News londýnská policie popřela, že by prováděla inspekci ruského Airbusu, který na letiště Heathrow přiletěl z Moskvy. "Víme o historce, která se šíří na sociálních sítích. Oznamujeme, že metropolitní policie neprovádí žádnou prohlídku," reagovala policie na twitteru.

Podle AP mělo nicméně letadlo před plánovaným odletem nazpět do Moskvy tříhodinové zpoždění. Ruské velvyslanectví v Londýně v této souvislosti uvedlo podle zpravodajství BBC prohlášení, že britští celníci chtěli prohlídku stroje provést bez přítomnosti posádky. Kapitán stroje prý ale odmítl odejít a po dlouhém vyjednávání za přítomnosti pracovníka ruské ambasády tam mohl zůstat. Stroj pak odletěl nazpět do Moskvy.

Mezi Británií a Ruskem panují napjaté vztahy v souvislosti s nedávnou otravou bývalého ruského tajného agenta, jenž v minulosti pracoval pro britskou tajnou službu. Obě země si vzájemně vypověděly 23 diplomatů. V pátek Rusko dalo navíc Británii měsíc na to, aby zmenšila svůj diplomatický sbor v Moskvě na velikost ruské diplomatické mise v Británii. Není jasné, jakého počtu britských diplomatů se to týká. Před vypuknutím krize bylo evidovalo britské ministerstvo zahraničí v zemi 64 ruských činitelů.

Moskva v pátek recipročně vypověděla 59 diplomatů z 23 zemí včetně Česka. U čtyř dalších států si vyhradila právo učinit tak později.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.