Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Postavte zeď napříč Saharou. Trump poradil Španělsku kuriózní plán, jak řešit migraci

Postavte zeď napříč Saharou. Trump poradil Španělsku kuriózní plán, jak řešit migraci

Máte problémy s migrací? Postavte zeď napříč Saharou. Takovou radu dal Španělsku podle tamního ministra zahraničí americký prezident Donald Trump. Během červnové návštěvy španělské královské rodiny v Bílém domě tak znovu připomněl svůj nejslavnější předvolební slib. Zeď na hranicích s Mexikem ale stále nestojí a Trump má problém sehnat na její vybudování peníze.

Když španělský ministr zahraničí Josep Borrel doprovázel v červnu krále Filipa VI. a jeho ženu Letizii na návštěvě Spojených států, nestačil se divit. Trump zdvihl téma migrace přes Středozemní moře a Evropě poradil, aby se inspirovala jeho plánem na vybudování zdi na hranici s Mexikem. Podle jeho představ by měla „evropská“ zeď protnout Saharu.

Trump nedbal ani na skeptickou reakci španělských diplomatů, kteří jej upozorňovali, že Sahara měří na délku asi 4800 kilometrů. „Saharská hranice nemůže být větší než ta naše s Mexikem,“ kontroval Trump. Hraniční území USA a Mexika je dlouhé lehce přes 3200 kilometrů.

Plán by byl navíc komplikovaný i z jiného důvodu. Trumpem zmiňovaná zeď by musela vyrůst na cizím území, k její stavbě by tedy byly potřeba složité mezivládní dohody. Španělsko má v Africe jen dvě enklávy – autonomní města Ceuta a Melilla. Obě leží na hranici s Marokem a od afrického státu je odděluje hraniční plot.

Migrace do Španělska stoupla, země přeběhla Itálii. Celkově je ale uprchlíků méně

Podle dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přišlo od roku 2014 do Španělska přes moře více než 74 tisíc lidí. Z toho 34 tisíc tento rok. Španělská trasa se stala dokonce nejvyužívanější, předstihla i donedávna populární italskou cestu.

Nárůst přišel poté, co italská vláda v červnu začala odmítat některé lodě neziskových organizací. Madrid jim naopak dovolil zakotvit u španělských břehů. Premiér Pedro Sánchez například oznámil, že země přijme 630 uprchlíků ze záchranné lodi Aquarius. Borrel ale odmítá, že by migrace v dosavadním měřítku představovala pro stát se 40 miliony obyvatel závažný problém. „To není masová migrace,“ pronesl ministr v červenci.

Ne všichni ale vidí situaci tak optimisticky. „Pokud se mě ptáte, čeho se nejvíc obávám, pak musím říci, že Španělska,“ prohlásil zkraje července šéf evropské pohraniční agentury Frontex Fabrice Leggeri, jenž upozorňoval na nárůst obliby západní středomořské trasy. Na poplach bije i španělská krajní pravice, která obviňuje Sánchezovu vládu z příliš slabého přístupu k problému. Faktem ale zůstává, že i přes nárůst počtu lidí příchozích do Španělska, celková migrace do Evropy klesá. Zatímco v roce 2015 přišlo přes Středomoří přes milion uprchlíků, letos jich je zhruba 80 tisíc.

Mexiko Trumpovu zeď nezaplatí, bitva o peníze se v Kongresu čeká po volbách

Je tedy na zvážení, nakolik by se Trumpem navrhovaný projekt (jakkoli málo pravděpodobný) vyplatil. Americký prezident má navíc problém se stavbou vlastní zdi. Tu v kampani před dvěma lety prezentoval jako nejviditelnější předvolební slib. Zeď na hranici s Mexikem měla zabránit masové migraci přes jižní hranici Spojených států. Když kritici upozorňovali na nesmyslnost a nákladnost takového plánu, kontroval Trump, že zeď zaplatí samo Mexiko.

Po necelých dvou letech od voleb se stále nekoplo do země a Bílý dům už musel upustit od plánu nechat za stavbu zaplatit jižního souseda. Trump se naopak zatím marně snaží přesvědčit americké zákonodárce, aby projekt zafinancovali. Požadovaná částka se průběžně mění a osciluje mezi 2 a 25 miliardami dolarů (43 až 545 miliard korun). V létě Trump dokonce hrozil, že pokud mu Kongres peníze neodsouhlasí, nechá vládu upadnout do platební neschopnosti. Tzv. shutdown by ochromil americké úřady a státní zaměstnance připravil o část platů.

Šéf senátní většiny Mitch McConnel začátkem září prohlásil, že další kolo soubojů o financování pohraniční zdi očekává po listopadových volbách. „Myslíme si, že nejlepší čas na tyto diskuse je až po volbách,“ praví. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů dříve navrhovali příspěvek ve výši 5 miliard dolarů (necelých 110 miliard korun). McConnel ujišťuje, že konzervativci za projektem stále stojí, Senát by však raději viděl menší výdaje. Stačilo by mu 1,6 miliard dolarů (asi 35 miliard korun).

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1