Články odjinud

Postavte zeď napříč Saharou. Trump poradil Španělsku kuriózní plán, jak řešit migraci

Postavte zeď napříč Saharou. Trump poradil Španělsku kuriózní plán, jak řešit migraci

Máte problémy s migrací? Postavte zeď napříč Saharou. Takovou radu dal Španělsku podle tamního ministra zahraničí americký prezident Donald Trump. Během červnové návštěvy španělské královské rodiny v Bílém domě tak znovu připomněl svůj nejslavnější předvolební slib. Zeď na hranicích s Mexikem ale stále nestojí a Trump má problém sehnat na její vybudování peníze.

Když španělský ministr zahraničí Josep Borrel doprovázel v červnu krále Filipa VI. a jeho ženu Letizii na návštěvě Spojených států, nestačil se divit. Trump zdvihl téma migrace přes Středozemní moře a Evropě poradil, aby se inspirovala jeho plánem na vybudování zdi na hranici s Mexikem. Podle jeho představ by měla „evropská“ zeď protnout Saharu.

Trump nedbal ani na skeptickou reakci španělských diplomatů, kteří jej upozorňovali, že Sahara měří na délku asi 4800 kilometrů. „Saharská hranice nemůže být větší než ta naše s Mexikem,“ kontroval Trump. Hraniční území USA a Mexika je dlouhé lehce přes 3200 kilometrů.

Plán by byl navíc komplikovaný i z jiného důvodu. Trumpem zmiňovaná zeď by musela vyrůst na cizím území, k její stavbě by tedy byly potřeba složité mezivládní dohody. Španělsko má v Africe jen dvě enklávy – autonomní města Ceuta a Melilla. Obě leží na hranici s Marokem a od afrického státu je odděluje hraniční plot.

Migrace do Španělska stoupla, země přeběhla Itálii. Celkově je ale uprchlíků méně

Podle dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přišlo od roku 2014 do Španělska přes moře více než 74 tisíc lidí. Z toho 34 tisíc tento rok. Španělská trasa se stala dokonce nejvyužívanější, předstihla i donedávna populární italskou cestu.

Nárůst přišel poté, co italská vláda v červnu začala odmítat některé lodě neziskových organizací. Madrid jim naopak dovolil zakotvit u španělských břehů. Premiér Pedro Sánchez například oznámil, že země přijme 630 uprchlíků ze záchranné lodi Aquarius. Borrel ale odmítá, že by migrace v dosavadním měřítku představovala pro stát se 40 miliony obyvatel závažný problém. „To není masová migrace,“ pronesl ministr v červenci.

Ne všichni ale vidí situaci tak optimisticky. „Pokud se mě ptáte, čeho se nejvíc obávám, pak musím říci, že Španělska,“ prohlásil zkraje července šéf evropské pohraniční agentury Frontex Fabrice Leggeri, jenž upozorňoval na nárůst obliby západní středomořské trasy. Na poplach bije i španělská krajní pravice, která obviňuje Sánchezovu vládu z příliš slabého přístupu k problému. Faktem ale zůstává, že i přes nárůst počtu lidí příchozích do Španělska, celková migrace do Evropy klesá. Zatímco v roce 2015 přišlo přes Středomoří přes milion uprchlíků, letos jich je zhruba 80 tisíc.

Mexiko Trumpovu zeď nezaplatí, bitva o peníze se v Kongresu čeká po volbách

Je tedy na zvážení, nakolik by se Trumpem navrhovaný projekt (jakkoli málo pravděpodobný) vyplatil. Americký prezident má navíc problém se stavbou vlastní zdi. Tu v kampani před dvěma lety prezentoval jako nejviditelnější předvolební slib. Zeď na hranici s Mexikem měla zabránit masové migraci přes jižní hranici Spojených států. Když kritici upozorňovali na nesmyslnost a nákladnost takového plánu, kontroval Trump, že zeď zaplatí samo Mexiko.

Po necelých dvou letech od voleb se stále nekoplo do země a Bílý dům už musel upustit od plánu nechat za stavbu zaplatit jižního souseda. Trump se naopak zatím marně snaží přesvědčit americké zákonodárce, aby projekt zafinancovali. Požadovaná částka se průběžně mění a osciluje mezi 2 a 25 miliardami dolarů (43 až 545 miliard korun). V létě Trump dokonce hrozil, že pokud mu Kongres peníze neodsouhlasí, nechá vládu upadnout do platební neschopnosti. Tzv. shutdown by ochromil americké úřady a státní zaměstnance připravil o část platů.

Šéf senátní většiny Mitch McConnel začátkem září prohlásil, že další kolo soubojů o financování pohraniční zdi očekává po listopadových volbách. „Myslíme si, že nejlepší čas na tyto diskuse je až po volbách,“ praví. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů dříve navrhovali příspěvek ve výši 5 miliard dolarů (necelých 110 miliard korun). McConnel ujišťuje, že konzervativci za projektem stále stojí, Senát by však raději viděl menší výdaje. Stačilo by mu 1,6 miliard dolarů (asi 35 miliard korun).

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818