Články odjinud

Posvátné město na Srí Lance sevřelo násilí mezi muslimy a buddhisty. Vláda vyhlásila výjimečný stav

Posvátné město na Srí Lance sevřelo násilí mezi muslimy a buddhisty. Vláda vyhlásila výjimečný stav

Vláda Srí Lanky vyhlásila v zemi na deset dní výjimečný stav. Cílem opatření je zastavit šíření násilných střetů mezi buddhisty a muslimy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládního mluvčího.

Násilnosti vypukly ve městě Kandy, které leží v centrální části země. Vyvolala je smrt muže z většinového sinhálského etnika, který zemřel po napadení skupinou muslimů. Sinhálci poté v odvetě začali vypalovat domy a obchody příslušníků muslimské menšiny. Úřady již v pondělí v oblasti vyhlásily zákaz vycházení. Vláda tam vyslala vojáky a elitní policisty.

Posvátné město Kandy, kde je podle buddhistické tradice uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií, je častým cílem turistů. Celé město je protkáno sítí buddhistických chrámů a od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO. V současné době na Srí Lance probíhá turistická sezona, která zde začíná v prosinci a končí začátkem dubna.

Podle agentury Reuters napětí mezi muslimy a buddhisty na Srí Lance postupně narůstalo během uplynulého roku. Některé radikální buddhistické skupiny muslimy obviňují, že se snaží obracet lidi na islám a že ničí buddhistické archeologické památky.

Buddhističtí nacionalisté zase protestují proti přítomnosti příslušníků muslimského etnika Rohingů, kteří na Srí Lanku uprchli před pronásledováním z převážně buddhistické Barmy.

"Na mimořádném zasedání vlády bylo rozhodnuto vyhlásit na deset dní výjimečný stav, aby se zabránilo šíření nepokojů do dalších částí země," řekl agentuře Reuters mluvčí srílanské vlády Dajasiri Džajasekara. "Rovněž bylo rozhodnuto tvrdě zasáhnout proti lidem, kteří podněcují násilí prostřednictvím facebooku," dodal.

Zhruba 75 procent obyvatel Srí Lanky tvoří Sinhálci, z nichž valná většina vyznává buddhismus. Islám vyznává asi devět procent obyvatel Srí Lanky.

 

Články odjinud