Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potíže pro Uber. Zatýkání řidičů a desítky zabavených aut

Potíže pro Uber. Zatýkání řidičů a desítky zabavených aut

Technologická platforma Uber, která spojuje řidiče automobilů se zájemci o svezení, se musí oklepat z další rány. V Hongkongu policie zatkla 21 řidičů a zabavila jim auta. A to nemusí být vše – policie varuje, že v podobných akcích bude pokračovat.

„Chtěl bych zdůraznit, že policie stále pokračuje v akci a nemohu tak vyloučit, že se počet zatčených nerozšíří,“ řekl policejní inspektor Lau Tat-fai. Podle něj policie zatím v této souvislosti zadržela dvacet mužů a jednu ženu ve věku 21 až 59 let. Inspektor dodal, že kdokoliv řidičům pomáhal, nebo je naváděl, může být rovněž stíhaný.

Řidiči se provinili tím, že je inspektoři v utajení nachytali při komerční jízdě bez vhodného pojištění.

„Sdílet jízdu automobilem by podle nás nemělo být trestné. Hongkong je mezinárodní město známé svou podporou technologických trendů, nicméně současné regulace tomuto směru vývoje bohužel nenasvědčují,“ uvedl Uber ve svém prohlášení.

V rámci České republiky Uber nedávno skončil v Brně, když tamní krajský soud zakázal společnosti předběžným opatřením poskytovat ve městě služby za podmínek, za jakých je nabízela. Podle soudu porušila několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje.

Služba Uber funguje na principu sdílené ekonomiky. Zákazník si pomocí mobilní aplikace zadá požadavek a po svezení se mu strhne příslušná částka z platební karty podle vzdálenosti, kterou zaznamená aplikace pomocí GPS. V systému také funguje hodnocení řidiče zákazníkem. Služba a řidiči však nesplňují požadavky na taxislužbu, což vadí především klasickým taxislužbám. Ty proto Uber považují za nekalou konkurenci.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1