Pověst USA jako světového lídra se hroutí. Větší důvěru má dnes Čína a Německo | info.cz

Články odjinud

Pověst USA jako světového lídra se hroutí. Větší důvěru má dnes Čína a Německo

Důvěra v americkou světovou politiku od nástupu Donalda Trumpa na pozici prezidenta poklesla. Kroky americké administrativy v současnosti schvaluje jen 30 procent lidí na planetě. Vyplývá to z průzkumu agentury Gallup, která data sbírala ve 134 zemích světa.

Propad důvěry v americké vedení světa činí od konce mandátu Baracka Obamy téměř dvacet procentních bodů. Nejznatelnější je v Latinské Americe, Kanadě a Evropě. V Česku věří americkým zahraničněpolitickým krokům 38 procent lidí, což je o deset procentních bodů méně než minulý rok.

„Máte to složitější, když lidé vašemu vedení věří tak málo. Na druhou stranu, kdybychom seděli s prezidentem Trumpem a jeho týmem, řekli by, že výsledky jsou pochopitelné, protože dělají obtížná rozhodnutí,“ komentuje průzkum Jon Clifton ze společnosti Gallup.

Mezi rozhodnutí, která svět vnímá rozporuplně, a jež Americe ubrala popularitu, patří například odstupování od mezinárodních dohod typu Transpacifického partnerství (TPP) nebo Pařížské klimatické dohody. Trumpovi nepomohla ani kritika spojenců z NATO, že nevydávají dostatek peněz na obranu.

Minimální pokles důvěry zaznamenaly Spojené státy v Africe, kde jim věřilo jen o dva procentní body méně lidí než na konci Obamovy éry. Průzkum ale probíhal před Trumpovými kontroverzními výroky. Prezident označil africké země a Haiti za „pr…e světa“.

Důvěryhodnější než USA je ve světě nově i Čína. Asijská velmoc přeskočila Spojené státy o jeden procentní bod. Hned 41 procent lidí věří Německu. Naopak Rusko skončilo ve srovnání čtyř hlavních hráčů s 27 procenty na posledním místě.

Gallup prováděl průzkum ve 134 zemích světa. Respondenty zpovídal telefonicky i osobně mezi březnem a listopadem loňského roku. V každé zemi nebo oblasti jsou výsledky založené na výpovědích zhruba tisíce osob.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud