Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pověst USA jako světového lídra se hroutí. Větší důvěru má dnes Čína a Německo

Pověst USA jako světového lídra se hroutí. Větší důvěru má dnes Čína a Německo

Důvěra v americkou světovou politiku od nástupu Donalda Trumpa na pozici prezidenta poklesla. Kroky americké administrativy v současnosti schvaluje jen 30 procent lidí na planetě. Vyplývá to z průzkumu agentury Gallup, která data sbírala ve 134 zemích světa.

Propad důvěry v americké vedení světa činí od konce mandátu Baracka Obamy téměř dvacet procentních bodů. Nejznatelnější je v Latinské Americe, Kanadě a Evropě. V Česku věří americkým zahraničněpolitickým krokům 38 procent lidí, což je o deset procentních bodů méně než minulý rok.

„Máte to složitější, když lidé vašemu vedení věří tak málo. Na druhou stranu, kdybychom seděli s prezidentem Trumpem a jeho týmem, řekli by, že výsledky jsou pochopitelné, protože dělají obtížná rozhodnutí,“ komentuje průzkum Jon Clifton ze společnosti Gallup.

Mezi rozhodnutí, která svět vnímá rozporuplně, a jež Americe ubrala popularitu, patří například odstupování od mezinárodních dohod typu Transpacifického partnerství (TPP) nebo Pařížské klimatické dohody. Trumpovi nepomohla ani kritika spojenců z NATO, že nevydávají dostatek peněz na obranu.

Minimální pokles důvěry zaznamenaly Spojené státy v Africe, kde jim věřilo jen o dva procentní body méně lidí než na konci Obamovy éry. Průzkum ale probíhal před Trumpovými kontroverzními výroky. Prezident označil africké země a Haiti za „pr…e světa“.

Důvěryhodnější než USA je ve světě nově i Čína. Asijská velmoc přeskočila Spojené státy o jeden procentní bod. Hned 41 procent lidí věří Německu. Naopak Rusko skončilo ve srovnání čtyř hlavních hráčů s 27 procenty na posledním místě.

Gallup prováděl průzkum ve 134 zemích světa. Respondenty zpovídal telefonicky i osobně mezi březnem a listopadem loňského roku. V každé zemi nebo oblasti jsou výsledky založené na výpovědích zhruba tisíce osob.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744