Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poženeme Rusko k zodpovědnosti za MH17, tvrdí naštvaní Australané a Nizozemci. Moskva obvinění odmítá

Poženeme Rusko k zodpovědnosti za MH17, tvrdí naštvaní Australané a Nizozemci. Moskva obvinění odmítá

Rusko má podíl na zodpovědnosti za sestřelení letadla malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou v roce 2014. Po čtvrtečním zveřejnění předběžných závěrů vyšetřování pádu letadla Boeing 777 se na tom dnes shodla nizozemská vláda, informoval server veřejnoprávní stanice NOS. Spolu s Austrálií chce nyní Nizozemsko podniknout vůči Moskvě právní kroky. O svém záměru už obě země Rusko informovaly. Moskva jakékoli spojování s tragédií dál odmítá.

„Pohnat k zodpovědnosti stát je komplexní právní proces,“ uvedl nizozemský kabinet po svém zasedání. „Nizozemsko a Austrálie dnes požádaly Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17,“ dodala vláda v Haagu.

Podle ministra zahraničí Stefa Bloka nizozemská vláda dnešním krokem obviňuje Rusko ze zodpovědnosti za sestřelení letadla. „Dalším možným krokem je předat případ některému z mezinárodních soudů nebo mezinárodních organizací k posouzení,“ dodal Blok.

Na palubě letu MH17 17. července 2014 bylo 298 lidí včetně 15 členů posádky. Většinu cestujících tvořili Nizozemci (193), na palubě byli ale právě i Australané a občané dalších osmi zemí.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů ve čtvrtek uvedl, že raketový systém použitý při sestřelení letadla byl součástí ruských ozbrojených sil. Patřil údajně 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Letoun na lince MH17 byl podle vyšetřovatelů sestřelen raketou systému Buk, odpálenou z prostoru, který tehdy ovládali a i nyní ovládají proruští separatisté.

Podle ministra Bloka předběžné výsledky práce mezinárodního týmu 'ukazují na přímé zapojení Ruska' a na spojení rakety, která letadlo nad Ukrajinou zasáhla, s ruskou armádou. „Vyzýváme Rusko, aby přijalo svou zodpovědnost a plně spolupracovalo v procesu s cílem najít pravdu a dosáhnout spravedlnosti pro oběti letu MH17,“ uvedl šéf nizozemské diplomacie.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová vyzvala mezinárodní společenství, aby se k Nizozemsku a Austrálii přidalo. „Pokud mohou být armádní zbraně rozmístěny a poté použity k sestřelení civilního letadla v oblasti, která byla prakticky válečnou zónou, pak je mezinárodní bezpečnost ohrožena a my vyzýváme všechny země, aby informovaly Ruskou federaci, že její chování je nepřijatelné,“ uvedla Bishopová.

Evropská unie dnes vyzvala Rusko, aby 'přijalo zodpovědnost'. Vyšetřování podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové ukázalo, že střela, která zasáhla letadlo na cestě z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, 'bezpochyby patřila ozbrojeným silám Ruské federace'.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes obvinění z jakéhokoli zapojení Ruska do sestřelení letadla nad východní Ukrajinou v roce 2014 odmítl. Ruští odborníci nebyli podle něj součástí mezinárodního týmu vyšetřovatelů, a Moskva tak nemůže plně věřit předloženým závěrům. Už ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany uvedlo, že s incidentem nemá nic společného. Prezident Vladimir Putin ujistil, že Moskva bude zjištění vyšetřovatelů analyzovat.

Rozhodnutí nizozemské vlády označil za 'skvělou zprávu' například Hans de Borst, který přišel při tragédii letu MH17 o dceru. „Chápu, proč vláda čekala, nyní jsou ale důkazy jasné,“ řekl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1