Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha je ostrov v moři populistické krajní pravice. Jinde se těší nebývalé podpoře, ukázala analýza

Praha je ostrov v moři populistické krajní pravice. Jinde se těší nebývalé podpoře, ukázala analýza

Jako osamělý ostrůvek v moři krajně pravicové populistické rétoriky si v posledních měsících a letech musí připadat Praha společně se Středočeským krajem. Nejen okolní české regiony, ale i sousední státy totiž zažívají nebývalý růst podpory populistických stran hlásajících krajně pravicovou ideologii pro davy. Podle analýzy agentury Bloomberg je podpora takovýchto politických uskupení nejvýraznější za posledních 30 let. Tento trend se může stát fatálním například pro celý projekt Evropské unie.

Nekontrolovaná imigrace, zkorumpované politické elity, rostoucí příjmová nerovnost. To jsou společné motivy evropských krajně pravicových a populistických stran, které v posledních měsících a letech zažívají podle agentury Bloomberg bezprecedentní podporu. Ta je kromě Skandinávie nejvíce patrná zejména v zemích Východní Evropy, primárně v Maďarsku a ve východním Polsku. Zřejmý je však růst těchto tendencí i v České republice; Praha společně se Středočeským krajem jsou v tomto ohledu čestnou výjimkou. 

Zatímco v české metropoli je podle agentury Bloomberg podpora krajně pravicových populistických uskupení 5.8 procenta a ve Středočeském kraji devět procent, ostatní kraje se již přehouply přes desetiprocentní hranici. Nejvýraznější voličské zázemí mají tyto strany v Moravskoslezském kraji (13.9 procenta) a na Střední Moravě (13.2 procenta). Avšak i tato čísla jsou stále relativně nízká v porovnání s Maďarskem a východním Polskem, kde je podpora krajně pravicových populistických hnutí přes 60 procent.

„Růst podpory těchto stran v Polsku a v Maďarsku je jasně patrný. Tyto vládní strany tam nyní nepokrytě obcházejí pravidla Evropské unie a omezují některé občanské svobody. I když jsou experti rozděleni, zda vládnoucí strany Právo a spravedlnost a Fidesz jsou skutečně populistickou radikální pravicí, shodují se, že obě využívají extrémně pravicových témat pro politický zisk,“ uvádí analýza.

Při pohledu na vývoj podpory těchto uskupení podle evropských regionů již situace tak přehledná není. Bloomberg analyzoval asi 250 volebních obvodů po celé Evropě v kontextu vývoje podpory stran populistické extrémní pravice. Podle analýzy asi polovina těchto regionů vykázala růst podpory extrémně pravicového populismu oproti předešlým volbám, druhá polovina naznačila opačný trend.

Nejvýraznější růst oproti předešlým volbám tyto strany zaznamenaly v regionech východního Německa, v Nizozemsku, Polsku a na Slovensku. U našeho západního souseda se krajně pravicová Alternativa pro Německo dokonce stala první krajně pravicovou stranou stranou, která se za posledních padesát let dostala do Bundestagu. V posledních volbách výrazně posílila na třetí nejsilnější parlamentní stranu. 

Jako populistické strany s krajně pravicovými motivy klasifikovala agentura Bloomberg ta politická hnutí, která mají ve své rétorice snahy o silnou kontrolu imigrace, vyjadřují protievropské a protielitářské názory, avšak nejsou jednotné, když přijde na tradiční konzervativní ekonomické vize.

Přestože na první pohled to může vypadat, že populistické pravicové strany a hnutí jsou jen protestní platformou sloužícím lidem k artikulaci nespokojenosti se současnou politikou, situace je vážnější kvůli tomu, že v sázce může být i osud Evropské unie. Například v Evropském parlamentu totiž tyto strany kolektivně získaly v posledních volbách z roku 2014 15 procent křesel, pětkrát tolik oproti svým ziskům z roku 1999. Další volby do EP se uskuteční v roce 2019.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1