Články odjinud

Praktiky jako za středověku: V Africe bují trh s uprchlíky, otroky draží jako dobytek

Praktiky jako za středověku: V Africe bují trh s uprchlíky, otroky draží jako dobytek

Jakoby se Země najednou začala otáčet opačným směrem. Přesně tak si připadali mladíci, kteří přihlíželi dražbě v Libyi. Hlásím devět se. Devět set padesát, tisíc. Někdo tisíc padesát? Prodáno! Předmětem pouličního handlu však nebyl ani dobytek, ani pozemky. Byli to sami mladíci, povětšinou uprchlíci z Nigérie a dalších zemích, kteří byli prodáváni svým novým vlastníkům. Jak se zpravodajské televizi CNN podařilo zjistit, trh s bílým masem je v Libyi stále častější. 

„Potřebuje někdo kopáče?“ vyřvává vyvolavač aukce do davu v kulisách běžného libyjského města. Děti pobíhají po ulicích, poslední lidé opožděně pospíchají do práce, ženy připravují obědy. „Silný kopáč, velký schopný muž,“ opakuje vyvolávač. Během pár minut je po aukci. Prodáno, mladík odchází se svými novými vlastníky.

Podle CNN jsou aukce otroků v Libyi relativně běžné minimálně v devíti městech okolo metropole Tripolisu. Je však pravděpodobné, že se jedná jenom o špičku ledovce a jde o mnohem rozšířenější praxi, než je na první pohled zřejmé.

„Situace je opravdu zoufalá,“ tvrdí Mohamed Abdiker, provozní ředitel Mezinárodní organizace pro migraci poté, co se sám vrátil z Tripolisu. „Některé příběhy jsou opravdu strašlivé a události ohledně prodeje otroků jsou další ze série ohavností, které se v Libyi uprchlíkům dějí,“ dodal Abdiker.

Scénář je stále podobný. Nyní se jedním z jeho hlavních účinkujících stal i jednadvacetiletý mladík Victory. Ten se na svou cestu z Nigérie do Evropy vydal před patnácti měsíci, během nichž utratil veškeré své úspory. Dostal se až do Libye. Tam pašeráci jeho, a mnoho Victorymu podobných, drželi v nelidských podmínkách – bez jídla, hygieny či osobního prostoru, často bité a mlácené. „Pokud se podíváte na většinu zdejších lidí, uvidíte ty jizvy na těle. Jsou mláceni, týráni a často zohaveni,“ říká Victory pro CNN.

Když Nigerijci došli peníze, musel totiž u pašeráků začít pracovat, aby splatil svůj údajný dluh. Tyrani jej nejprve využívali pro sebe, posléze jej začali nabízet i ve veřejných aukcích - jako otroka na jednodenní použití. Než Victoryho nakonec propustili na svobodu, řekli si ještě o tučné výkupné od jeho rodiny. Nyní se mladík se nachází v libyjském detenčním centru, kde čeká na repatriaci do vlasti.

„Slýchám podobné příběhy dnes a denně, je to strašlivé,“ říká Anes Alazabi, supervizor detenčního centra v metropoli Tripolisu. „Trpím za ně, věřte mi. Každý den slyšíte nový další takový příběh, je mi z toho zle,“ dodává Alazabi.

 

 

Články odjinud