Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praktiky jako za středověku: V Africe bují trh s uprchlíky, otroky draží jako dobytek

Praktiky jako za středověku: V Africe bují trh s uprchlíky, otroky draží jako dobytek

Jakoby se Země najednou začala otáčet opačným směrem. Přesně tak si připadali mladíci, kteří přihlíželi dražbě v Libyi. Hlásím devět se. Devět set padesát, tisíc. Někdo tisíc padesát? Prodáno! Předmětem pouličního handlu však nebyl ani dobytek, ani pozemky. Byli to sami mladíci, povětšinou uprchlíci z Nigérie a dalších zemích, kteří byli prodáváni svým novým vlastníkům. Jak se zpravodajské televizi CNN podařilo zjistit, trh s bílým masem je v Libyi stále častější. 

„Potřebuje někdo kopáče?“ vyřvává vyvolavač aukce do davu v kulisách běžného libyjského města. Děti pobíhají po ulicích, poslední lidé opožděně pospíchají do práce, ženy připravují obědy. „Silný kopáč, velký schopný muž,“ opakuje vyvolávač. Během pár minut je po aukci. Prodáno, mladík odchází se svými novými vlastníky.

Podle CNN jsou aukce otroků v Libyi relativně běžné minimálně v devíti městech okolo metropole Tripolisu. Je však pravděpodobné, že se jedná jenom o špičku ledovce a jde o mnohem rozšířenější praxi, než je na první pohled zřejmé.

„Situace je opravdu zoufalá,“ tvrdí Mohamed Abdiker, provozní ředitel Mezinárodní organizace pro migraci poté, co se sám vrátil z Tripolisu. „Některé příběhy jsou opravdu strašlivé a události ohledně prodeje otroků jsou další ze série ohavností, které se v Libyi uprchlíkům dějí,“ dodal Abdiker.

Scénář je stále podobný. Nyní se jedním z jeho hlavních účinkujících stal i jednadvacetiletý mladík Victory. Ten se na svou cestu z Nigérie do Evropy vydal před patnácti měsíci, během nichž utratil veškeré své úspory. Dostal se až do Libye. Tam pašeráci jeho, a mnoho Victorymu podobných, drželi v nelidských podmínkách – bez jídla, hygieny či osobního prostoru, často bité a mlácené. „Pokud se podíváte na většinu zdejších lidí, uvidíte ty jizvy na těle. Jsou mláceni, týráni a často zohaveni,“ říká Victory pro CNN.

Když Nigerijci došli peníze, musel totiž u pašeráků začít pracovat, aby splatil svůj údajný dluh. Tyrani jej nejprve využívali pro sebe, posléze jej začali nabízet i ve veřejných aukcích - jako otroka na jednodenní použití. Než Victoryho nakonec propustili na svobodu, řekli si ještě o tučné výkupné od jeho rodiny. Nyní se mladík se nachází v libyjském detenčním centru, kde čeká na repatriaci do vlasti.

„Slýchám podobné příběhy dnes a denně, je to strašlivé,“ říká Anes Alazabi, supervizor detenčního centra v metropoli Tripolisu. „Trpím za ně, věřte mi. Každý den slyšíte nový další takový příběh, je mi z toho zle,“ dodává Alazabi.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744