Pravidla pro potraty v Severním Irsku porušují lidská práva, konstatoval soud. Zasáhnout ale nemůže | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pravidla pro potraty v Severním Irsku porušují lidská práva, konstatoval soud. Zasáhnout ale nemůže

Pravidla pro potraty v Severním Irsku porušují lidská práva, konstatoval soud. Zasáhnout ale nemůže

Podle nejvyššího soudu ve Velké Británii nejsou přísná pravidla pro potraty v Severním Irsku v souladu s lidskými právy, současně mu ale nepřísluší formálně rozhodnout, zda by severoirský zákon týkající se umělého přerušení těhotenství měl být změněn. Zákon v konzervativním Severním Irsku interrupce zakazuje s výjimkou případů, kdy je ohrožen život matky.

Čtyři soudci nejvyššího soudu dnes uvedli, že norma odporuje evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Jiní čtyři soudci ale rozhodli, že severoirský výbor pro lidská práva, který kauzu nejvyššímu soudu předložil, tak neměl pravomoc učinit. „Soud proto nemá pravomoc rozhodnout v tomto případě o neslučitelnosti se (zákony o lidských právech),“ uvedl soud v prohlášení.

Severoirský výbor pro lidská práva usiluje o uvolnění potratového zákona. Chce výjimky pro případy, kdy je těhotenství následkem znásilnění nebo kdy je plod vážně poškozen. Severoirský parlament, který o příslušném zákoně rozhoduje, v roce 2016 hlasoval proti jeho liberalizaci.

Sousední Irsko nedávno v referendu rozhodlo o zrušení ústavního dodatku, který zakazoval potraty. Výrazné uvolnění pravidel pro interrupce podpořilo 68 procent hlasujících a irská vláda slíbila, že do konce roku prosadí zákon, který umožní legální přerušení těhotenství do 12. týdne. Referendum podnítilo debatu o potratovém zákonu v Severním Irsku. Největší místní politická strana, Demokratická unionistická strana (DUP), je ale proti liberalizaci normy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.