Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Představitelé syrských Kurdů jsou ochotni jednat s vládou v Damašku

Představitelé syrských Kurdů jsou ochotni jednat s vládou v Damašku

Syrská kurdská správa, která má podporu Spojených států a kontroluje část severovýchodní Sýrie, dnes oznámila, že je připravena vést rozhovory o budoucnosti tohoto regionu s představiteli syrské vlády. Se zástupci správy kurdského regionu v minulých dnech vyjednávali členové Syrské demokratické fronty, což je skupina označovaná za opozici tolerovanou Damaškem.

Její představitelé navštívili kurdské vedení na severovýchodě Sýrie s cílem zahájit dialog s vládou, uvedla Ilhám Ahmadová, která je spolupředsedkyní syrské demokratické rady spravující severovýchodní Sýrii a podporované Spojenými státy.

Zpráva o výjezdu členů Syrské demokratické fronty na sever byla zveřejněna o víkendu, krátce poté, co syrská vláda pohrozila, že si zajistí ovládnutí kurdského regionu třeba silou. Delegace zamířila do Kámišlí v kurdském regionu a agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného zástupce této „opozice“ napsala, že s cestou souhlasila syrská vláda.

„Tato delegace se pokusí být prostředníkem mezi autonomním regionem kurských stran na jedné straně, a syrským režimem na druhé,“ sdělil tento zdroj. Prezident Bašár Asad minulý čtvrtek prohlásil, že vláda nebude váhat použít sílu k ovládnutí třetiny země kontrolované Kurdy, pokud vyjednávání nebude úspěšné. Syrská armáda se z oblastí obývaných hlavně Kurdy stáhla v roce 2012, na začátku občanské války. Kurdové sestavili vlastní milice YPG, které zasáhly do bojů proti radikálnímu Islámskému státu. Později Kurdové ustavili správu nad svou poloautonomní oblastí a kontrolují asi 28 procent syrského území.

„Cílem by bylo... vytvořit syrsko-syrské řešení a ukončit všechny konflikty a války,“ uvedl představitel syrských Kurdů Aldar Chalíl k výsledku jednání Syrské demokratické fronty s Kurdy.

Ahmad uvedl, že zřejmě nastal správný čas pro dialog se syrskou vládou, která se postavila proti dohodě USA a Turecku o Manbidži. „Chceme... řešení vedoucí k ukončení války,“ uvedl Ahmad. „Chceme zabezpečit náš projekt (ochránit kurdskou samosprávu) a na tom záleží i Američanům,“ dodal.

Syrská demokratická fronta uvedla, že Asadova hrozba z minulého týdne „nebyla mířena na Syřany, ale na Američany a zahraniční vměšování“.

Damašek se k vyjádření Kurdů zatím nevyslovil. Ministr zahraničí Valíd Mualim loni řekl, že o „samosprávě kurdského regionu lze jednat“. Rozhovory mezi syrskými Kurdy a syrskou vládou zprostředkované Ruskem v minulosti posun v řešení konfliktu nepřinesly.

Damašek odsoudil letošní Tureckou ofenzivu proti kurdským milicím v Afrínu na severozápadě Sýrie a nechal otevřené silnice, aby Kurdům mohla proudit humanitární pomoc.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232