Články odjinud

Představitelé syrských Kurdů jsou ochotni jednat s vládou v Damašku

Představitelé syrských Kurdů jsou ochotni jednat s vládou v Damašku

Syrská kurdská správa, která má podporu Spojených států a kontroluje část severovýchodní Sýrie, dnes oznámila, že je připravena vést rozhovory o budoucnosti tohoto regionu s představiteli syrské vlády. Se zástupci správy kurdského regionu v minulých dnech vyjednávali členové Syrské demokratické fronty, což je skupina označovaná za opozici tolerovanou Damaškem.

Její představitelé navštívili kurdské vedení na severovýchodě Sýrie s cílem zahájit dialog s vládou, uvedla Ilhám Ahmadová, která je spolupředsedkyní syrské demokratické rady spravující severovýchodní Sýrii a podporované Spojenými státy.

Zpráva o výjezdu členů Syrské demokratické fronty na sever byla zveřejněna o víkendu, krátce poté, co syrská vláda pohrozila, že si zajistí ovládnutí kurdského regionu třeba silou. Delegace zamířila do Kámišlí v kurdském regionu a agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného zástupce této „opozice“ napsala, že s cestou souhlasila syrská vláda.

„Tato delegace se pokusí být prostředníkem mezi autonomním regionem kurských stran na jedné straně, a syrským režimem na druhé,“ sdělil tento zdroj. Prezident Bašár Asad minulý čtvrtek prohlásil, že vláda nebude váhat použít sílu k ovládnutí třetiny země kontrolované Kurdy, pokud vyjednávání nebude úspěšné. Syrská armáda se z oblastí obývaných hlavně Kurdy stáhla v roce 2012, na začátku občanské války. Kurdové sestavili vlastní milice YPG, které zasáhly do bojů proti radikálnímu Islámskému státu. Později Kurdové ustavili správu nad svou poloautonomní oblastí a kontrolují asi 28 procent syrského území.

„Cílem by bylo... vytvořit syrsko-syrské řešení a ukončit všechny konflikty a války,“ uvedl představitel syrských Kurdů Aldar Chalíl k výsledku jednání Syrské demokratické fronty s Kurdy.

Ahmad uvedl, že zřejmě nastal správný čas pro dialog se syrskou vládou, která se postavila proti dohodě USA a Turecku o Manbidži. „Chceme... řešení vedoucí k ukončení války,“ uvedl Ahmad. „Chceme zabezpečit náš projekt (ochránit kurdskou samosprávu) a na tom záleží i Američanům,“ dodal.

Syrská demokratická fronta uvedla, že Asadova hrozba z minulého týdne „nebyla mířena na Syřany, ale na Američany a zahraniční vměšování“.

Damašek se k vyjádření Kurdů zatím nevyslovil. Ministr zahraničí Valíd Mualim loni řekl, že o „samosprávě kurdského regionu lze jednat“. Rozhovory mezi syrskými Kurdy a syrskou vládou zprostředkované Ruskem v minulosti posun v řešení konfliktu nepřinesly.

Damašek odsoudil letošní Tureckou ofenzivu proti kurdským milicím v Afrínu na severozápadě Sýrie a nechal otevřené silnice, aby Kurdům mohla proudit humanitární pomoc.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud