Články odjinud

PŘEHLEDNĚ: Ostrá zkouška pro vztah Trumpa s Putinem. Vyhrotí USA sankce vůči Rusku?

PŘEHLEDNĚ: Ostrá zkouška pro vztah Trumpa s Putinem. Vyhrotí USA sankce vůči Rusku?

Spojené státy uvalí na Rusko sankce kvůli březnovému pokusu otrávit dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Platit začnou 22. srpna. Pokud Moskva navíc během tří měsíců neumožní inspektorům ověřit, že přestala vyrábět chemické a biologické zbraně, mohou Američané přistoupit k ještě tvrdším restrikcím. V čem by spočívaly? A jakou hru nyní hraje prezident Donald Trump, který se ještě nedávno snažil o restart americko-ruských vztahů?

Co USA udělaly a proč nyní?

Spojené státy formálně uznaly, že za útokem na Skripalovy stálo Rusko. Představitelé administrativy upozorňují, že nemají na stole žádné nové skutečnosti, jen přijali závěry britského vyšetřování. Na základě zákona z roku 1991 musí vláda USA zavést sankce, pokud usoudí, že nějaká země použila chemické nebo biologické zbraně a porušila tím mezinárodní právo. V minulosti Američané podobně sankcionovali Sýrii nebo Severní Koreu.

Zajímavé na celém příběhu je, že dotaz, zda se Skripalovy pokusilo otrávit právě Rusko, vznesl Kongres směrem k administrativě už v březnu. Ačkoli má vláda na odpověď dvouměsíční lhůtu, zákonodárci se jí nedočkali. Na konci července tak republikánský předseda sněmovního zahraničního výboru Ed Royce urgoval věc přímo u Trumpa.

Proč Kongres čekal tak dlouho, je otázkou. Stejně jako to, co ho vyprovokovalo k akci. Nabízí se ale vysvětlení, že situaci mohl eskalovat červencový summit Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na němž šéf Bílého domu vystupoval k Rusku velice vstřícně, a dokonce zpochybňoval závěry amerických tajných služeb. Za měkký postup k Putinovi schytal Trump kritiku i od části republikánů.

Čeho se sankce týkají?

Středeční krok není tvrdou ranou do moskevského vazu. Peter Harrell, který měl na starosti politiku sankcí v Obamově administrativě, jej pro list New York Times popsal jako „důležitý, ale umírněný balíček sankcí.“ Ty by se měly dotknout americko-ruského obchodu. Předem zamítnutý bude například jakýkoli pokus americké společnosti získat licenci na prodej čehokoli, co se týká národní bezpečnosti (třeba elektronika, motory s plynovou turbínou nebo integrované obvody) do Ruska. Objem těchto obchodů je však již nyní velice malý (odhaduje se dopad v řádech stovek milionů dolarů), protože vývoz zboží s potenciálně vojenským využitím zakázala už Obamova administrativa.

Zákon však skýtá výbušný nástroj do budoucna. Rusko má podle něj tři měsíce na to, aby umožnilo kontrolorům OSN prověřit, že přestalo vyrábět chemické a biologické zbraně. Moskva dlouhodobě popírá, že takový typ zbraní nejen používá, ale že jej vůbec vlastní. Není tedy pravděpodobné, že podmínce vyhoví. „Je naivní si myslet, že se přiznají. Nic takového se z ruské strany nestane,“ tvrdí pro INFO.CZ rusista Milan Dvořák.

V takovém případě Američané dostanou prostor sankce ještě zpřísnit. „Mohou patřit mezi nejpřísnější, ale také mohou být umírněné. Záleží, kam chce Trumpova administrativa zajít,“ vysvětluje Harrell. V nejtvrdší variantě se mluví o utlumení diplomatických vztahů, plošném zákazu dovozu ruské ropy a exportu všeho dalšího zboží a technologií vyjma zemědělských produktů a o limitech na půjčky od amerických bank. Omezení by mohl pocítit také letecký dopravce Aeroflot, jenž by musel přestat létat do USA.

Jak reagovalo Rusko?

Moskva označila nové americké sankce za drakonické a nepodložené. „USA zavádějí ‚drakonické sankce‘ pod vymyšlenou záminkou a bez jakéhokoliv objasnění, faktů či důkazů,“ uvedlo ruské velvyslanectví ve Washingtonu. Rusko dlouhodobě odmítá, že by mělo s útokem na Skripalovy něco společného.

Souhlasil Trump se sankcemi?

Bílý dům se k věci zatím nevyjádřil a mlčí také sám prezident, který obvykle rád košatě komentuje aktuální dění na twitteru. Bývalý velvyslanec USA v Moskvě Michael McFaul pro New York Times uvedl, že to je jen další důkaz o rozdílném pohledu vlády a prezidenta vůči Rusku. Na rozhodování o sankcích se podílela Rada pro národní bezpečnost, ale celou věc řídil ministr zahraničí Mike Pompeo. Bylo by zvláštní, pokud by se rozhodl jednat bez vědomí prezidenta.

Co prezident udělá za tři měsíce?

Předpokládejme, že Rusko nesplní americkou podmínku. Trump bude v tu chvíli před osudovým rozhodnutím: zpřísnit sankce, nebo se odvolat na národní zájmy a k dalším krokům nepřistoupit?

Pokud by skutečně zavedl přísné sankce, nebo dokonce jejich nejtvrdší variantu, výrazně by tím narušil své snahy o nastolení lepších vzájemných vztahů s Moskvou, o nichž mluvil po červencovém summitu v Helsinkách. V opačném případě by si ale mohl znepřátelit zákonodárce, kteří jej kritizovali za to, že je vůči Rusku moc měkký.

V tomto ohledu bude záležet, jak dopadnou listopadové volby, které se odehrají jen několik dní před vypršením tříměsíční lhůty. S většinou podobně smýšlejících kongresmanů by se Trumpovi sankce zřejmě odmítaly snáze, než pokud by vyhráli demokraté či proti Rusku vyhraněnější část republikánů.

A co když je to jinak?

Existuje však ještě jedna možnost. Může jít o promyšlený Trumpův plán. To naznačoval i Dvořák a celé verzi by nahrávalo, že si administrativa jako důvod vybrala právě případ Skripalových, který na americké scéně nebudí takové kontroverze a vláda už kvůli němu na jaře vyhostila 60 ruských diplomatů.

Trump se tak může snažit před listopadovým hlasováním dokázat jiná svá slova, v nichž se kasal, že postupuje vůči Rusku tvrději než předchozí prezidenti. Zároveň ale Moskvu nepostihuje kvůli zásahům do posledních prezidentských voleb, což je téma, které prezident dlouhodobě bagatelizuje, byť občas vliv Kremlu připustí. Bílý dům v tomto kontextu sice připravuje exekutivní příkaz, jenž by zavedl sankce za budoucí ovlivňování voleb, experti se však shodují, že jeho účelem je hlavně vykázat činnost a odvrátit daleko přísnější legislativu navrženou Kongresem.

V případě, že jsou sankce Trumpovým plánem, by opět záleželo na výsledku voleb. „Je možné, že při výsledku, který by prezidentovi vyhovoval, případné další sankce postupně z debaty vyšumí,“ dodává Dvořák.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818