Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přestaňte podporovat nepřátele Západu, vyzval Trump Rusko

Přestaňte podporovat nepřátele Západu, vyzval Trump Rusko

Americký prezident Donald Trump pronesl během návštěvy Polska projev, v němž zkritizoval členské státy NATO za neplnění finančních závazků vůči Severoatlantické alianci i Rusko za destabilizační aktivity. Vyzval také k boji proti radikálnímu islámskému terorismu a slíbil dodržení amerických závazků v NATO.

V úvodu svého projevu Trump poděkoval polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi i premiérce Beatě Szydlové za vřelé přijetí. Následně se pustil do historického výkladu moderních polských dějin. Připomněl, že Polsko trpělo útoky, které ho měly smazat z mapy i dějin světa. Ono se ale nikdy nedalo zlomit a dokázalo přežít. „Polsko dalo světu skutečné hrdiny,“ nešetřil Trump chválou.

Ve svém projevu následně zdůraznil, že komunismus byl sice poražen, na světě ale pořád existují bezpečnostní hrozby, s nimiž je třeba se vypořádat. „Stojíme proti další ideologii útlaku,“ prohlásil Trump s tím, že je třeba se důrazně postavit proti radikálnímu islámskému terorismu, který je hrozbou pro celé lidstvo. Podle Trumpa je třeba radikály odříznout od finanční i jiné podpory. Za další bezpečnostní hrozby označil americký prezident propagandu, finanční zločiny, kybernetické útoky či nárůst byrokracie.

V boji s bezpečnostními hrozbami by mělo Alianci dle jeho názoru pomoci i Rusko. Trump ho vyzval, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a režimy nepřátelské vůči západním hodnotám a aby se zapojilo do obrany celé civilizace. Jako příklad uvedl ruské angažmá na Ukrajině a podporu syrského režimu.

Ve svém projevu také zkritizoval členské státy NATO za neplnění finančních závazků vůči alianci. Za příkladné plnění závazků naopak pochválil Polsko, které jako jedna z mála zemí odvádí do rozpočtu NATO tolik, kolik má.

Americký prezident zároveň zdůraznil, že Spojené státy věří v pátý článek alianční smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny. Kritikům pak vzkázal, že tvrdý postoj Washingtonu vůči aliančním členům, kteří neplní finanční závazky, se již projevil. Podle Trumpa na společnou obranu přitékají nově miliardy dolarů, které by státy bez tlaku ze strany USA na armádu nevydaly.

 

 

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1