Články odjinud

Přežila holokaust, v 85 letech ji kvůli jejímu původu ubodali. Francií otřásá vražda Židovky

Přežila holokaust, v 85 letech ji kvůli jejímu původu ubodali. Francií otřásá vražda Židovky

Dva podezřelí byli předběžně obviněni vraždy Židovky v Paříži. Pětaosmdesátiletá Mireille Knollová byla minulý týden z antisemitských motivů několikrát pobodána a její byt byl zapálen, informovala dnes agentura AP s odvoláním na nejmenovaný justiční zdroj. Podezřelí jsou nyní ve vazbě.

Rada židovských institucí ve Francii (Crif) sdělila, že Knollová byla zavražděna minulý týden v 11. okrsku na východě francouzské metropole. Údajně unikla deportaci na pařížský Zimní velodrom, která v červenci roku 1942 předcházela další deportaci tisícovek Židů do vyhlazovacích táborů.

Ve středu se má v Paříži uskutečnit tichý pochod za Knollovou. Francouzský prezident Emmanuel Macron její vraždu na twitteru označil za „strašlivý zločin“ a ujistil o svém „absolutním odhodlání bojovat proti antisemitismu“.

Francouzská vláda tento měsíc představila plán účinnějšího boje proti rasismu a antisemitismu. Důraz se klade na sociální média a prevenci na školách. Francouzská vláda chce změnit zákony tak, aby bylo možné internetové platformy donutit k odhalování a odstraňování ilegálního obsahu.

Celkový počet rasistických, antisemitských, protimuslimských a protikřesťanských činů - většinou pohrůžek - ve Francii sice loni ve srovnání s předchozím rokem poklesl, ale počet antisemitských násilných činů vzrostl o 26 procent. Počet případů poničení židovských posvátných míst a hřbitovů vzrostl o 22 procent.

 

Články odjinud