Při bombovém útoku v Mali zemřeli čtyři civilisté. Mezi zraněnými jsou vojáci, ti čeští jsou v pořádku | info.cz

Články odjinud

Při bombovém útoku v Mali zemřeli čtyři civilisté. Mezi zraněnými jsou vojáci, ti čeští jsou v pořádku

Při bombovém útoku v Mali zemřeli čtyři civilisté. Mezi zraněnými jsou vojáci, ti čeští jsou v pořádku
 

Při výbuchu bomby umístěné v automobilu v severomalijském městě Gao dnes zahynuli čtyři civilisté. Dalších 31 osob, včetně osmi francouzských vojáků, utrpělo zranění, uvedlo malijské ministerstvo obrany. Čeští vojáci nasazení v Mali jsou v pořádku, řekla ČTK mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

„Podle zdrojů z nemocnice si dnešní sebevražedný útok na hlídku v Gao vyžádal čtyři civilní oběti a 31 vážně zraněných, včetně osmi osob z operace Barkhane,“ uvedly na twitteru malijské úřady. Mluvčí ministerstva obrany tyto informace potvrdil. „Mohu potvrdit, že automobil s výbušninou najel do společné hlídky malijských vojáků a vojáků z operace Barkhane,“ uvedl Boubacar Diallo. Barkhane je název operace francouzské armády v Mali, která má potlačit islamistické skupiny, z nichž některé jsou napojeny na globální teroristickou síť Al-Káida. V Mali nyní působí téměř 4000 francouzských vojáků.

Mluvčí francouzské armády Patrik Steiger potvrdil, že mezi mrtvými v Gao jsou civilisté. Armáda nyní podle něj ověřuje, jak na tom jsou příslušníci třicetičlenné francouzské hlídky, která se stala terčem útoku. K

Podle některých malijských zdrojů, které citovala agentura Reuters, přišlo při útoku o život až deset lidí. K atentátu došlo dva dny poté, co islamističtí ozbrojenci zabili nejméně šest lidí při útoku na vojenské velitelství v centrální části Mali.

Severní část Mali na jaře roku 2012 ovládli islámští radikálové napojení na teroristickou síť Al-Káida. Díky mezinárodní intervenci zahájené v roce 2013 byli sice vytlačeni, ale operace proti nim stále pokračují.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády ani mezinárodních jednotek. Od roku 2015 jsou hlášeny útoky z centrální části Mali i z jihu země a násilnosti zasahují i do sousedních států, zejména do Burkiny Faso a Nigeru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud