Při protestu žlutých vest mlátil policisty. Francouzi teď boxerovi poslali 3 miliony | info.cz

Články odjinud

Při protestu žlutých vest mlátil policisty. Francouzi teď boxerovi poslali 3 miliony

Na podporu bývalého boxera, jenž při sobotní demonstraci žlutých vest v Paříži brutálně zaútočil na dva policisty, vybrali Francouzi na tři miliony korun. Sbírka, kterou označila vláda za povzbuzování násilí, měla původně pomoci rodině zatčeného násilníka. Nyní croudfundingový web slibuje, že peníze budou použity výhradně na soudní výlohy.

„Prémie za zmlácení policisty, provokace, nevhodná sbírka“. Takovéto kritiky mířily na veřejnou sbírku na podporu bývalého boxera Christopha Dettingera, který napadl dva muže zákona při sobotní manifestaci „žlutých vest“ v Paříži. Internetová crowdfundingová platforma Leetchi, na jejímž webu veřejná sbírka probíhala, se ji rozhodla v polovině úterka ukončit.

K hnutí žlutých vest se sice hlásí převážně chudší obyvatelé země, kteří usilují například o zvýšení minimální mzdy, částka shromážděná na podporu násilníka tomu ale nenasvědčuje – na kontě se za krátkou dobu překvapivě sešlo 117 tisíc eur (asi tři miliony korun). Průměrná částka od jednoho dárce dosáhla 16 eur.

Vedení společnosti Leetchi zareagovalo na kritiku prohlášením, že veškeré shromážděné peníze budou využity pouze na soudní výlohy v souladu s platnou legislativou. Platforma upozornila i na své podmínky, v nichž figuruje „zákaz jakéhokoliv podněcování k nenávisti a násilí“.

Sbírka vyvolala ostrou kritiku hned několika členů kabinetu Édouarda Philippa. „Tohle podporovat, znamená být komplicem a povzbuzovat násilí,“ prohlásila například ministryně pro rovné příležitosti Marlene Schiappaová.

Dettingera, který byl v letech 2007 a 2008 mistrem Francie mezi profesionálními boxery lehké váhy, zachytila kamera, jak pěstmi útočí na policistu. Na dalším videu kopal do strážníka ležícího na zemi. Ten bude po útoku dva týdny v pracovní neschopnosti a na Dettingera podal žalobu.

Sedmatřicetiletý bývalý boxer se na videu zveřejněném jeho švagrovou hájil s tím, že na sobotních manifestacích žlutých vest opakovaně zažil násilí ze strany policie: „Rozčílil jsem se a špatně reagoval,“ vysvětlil svůj čin zaměstnanec radnice Brétigny-sur-Orge v départementu l’Essonne.

Profesionální boxerka a zároveň policistka Prisca Vicotová v rozhovoru pro deník Le Parisien ale s tímto vysvětlením nesouhlasí. Podle ní chtěl Dettinger policistu jednoduše zmlátit. „Je evidentní, že se tím baví. V tomto smyslu je představitelem jisté části veřejnosti, která chce jen jednu věc – bojovat s policisty,“ míní Vicotová.

Poté, co úřady Dettingera identifikovaly a vyhlásily po něm pátrání, nebyl zpočátku k nalezení, v pondělí se ale sám přihlásil policii. „Okamžitě na něj byla uvalena vazba a bude se muset zodpovídat ze svých činů před soudy,“ uvedl na twitteru ministr vnitra Christophe Castaner.

Podobně jako obhajoba samotného Dettingera vyzněl i text zveřejněný u sbírky na jeho podporu: „Tento muž všechny víkendy mírumilovně hájil své myšlenky, myšlenky žlutých vest. Má obavy o budoucnost své země a je částí Francie těch zapomenutých, kteří se snaží být slyšet,“ vysvětloval text u sbírky, jež měla sloužit na podporu Dettingerovy rodiny. Nyní Leetchi tvrdí, že shromážděné peníze neměly být v žádném případě odměnou pro násilníka.

Bývalému boxerovi nyní hrozí až pětileté vězení a pokuta 75 tisíc eur. O tom, zda může Dettingerova rodina použít vybrané peníze na honoráře advokátu, se nyní dohadují právníci. Shodují se nicméně v tom, že 117 tisíc eur by honorář advokáta v tomto případě stát neměl.

Crowdfundingová sbírka pro osobu stíhanou justicí není ve Francii žádnou novinkou. V roce 2014 se touto formou rozhodl vybrat peníze člen identitářského hnutí Damien Rieu, který tak chtěl podpořit členku krajně pravicové Národní frnoty Anne-Sophie Leclèrovou, jež na sociálních sítích sdílela fotomontáž přirovnávající tehdejší ministryni spravedlnosti Christianu Taubiraovou k opici. Politička, jíž poté Národní fronta ze svých řad vyloučila, se hájila tím, že nešlo o rasismus, ale humor.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud