Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přijde KLDR o cenného spojence? Pekingem prý vražda Kimova bratra hluboce otřásla

Přijde KLDR o cenného spojence? Pekingem prý vražda Kimova bratra hluboce otřásla

Na první pohled se zdá, že Čína přijala zprávu o vraždě nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama s ledovou lhostejností. Ministerstvo zahraničí je ve svých vyjádřeních pro média zdrženlivé, omezuje se pouze na konstatování, že „pozorně sleduje další vývoj“. Ve skutečnosti ale smrt prominentního Severokorejce Pekingem hluboce otřásla, protože mu Čína řadu let poskytovala ochranu. Experti se shodují, že pokud by vyšlo najevo, že pokyn k zavraždění Kim Čong-nama vydal vůdce KLDR, mohly by to čínské vedoucí orgány vyhodnotit jako urážku, která by pro severokorejský režim mohla mít vážné důsledky. 

„V nejužších vládních kruzích panuje velká nervozita,“ uvedl pro the Washington Post profesor Wang Weimin z univerzity Fudan v Šanghaji, která patří mezi nejprestižnější čínské univerzity. „Vražda Kim Čong-nama nejvyšším čínským představitelům ukázala, jak nepředvídatelný a krutý severokorejský režim je. A také odhalila, že Kim Čong-un je ochotný kdykoliv upozadit Čínu na úkor svého vlastního prospěchu,“ dodal Weimin.

Kim Čong-nam byl dlouho považován za možného nástupce někdejšího severokorejského vůdce Kim Čong-ila. V roce 2001 ale upadl v nemilost poté, co byl zadržen na tokijském letišti s falešným dominikánským pasem. Chtěl navštívit místní Disneyland. Kim Čong-nam pak žil s manželkou a dětmi více než deset let v exilu v Macau a Pekingu, kde vedl rozmařilý život.

I když neměl žádné ambice zaujmout místo po svém otci v čele KLDR, měl pro Čínu svoji cenu, protože jí mohl poskytnout cenné zpravodajské informace o severokorejském režimu. Proto byl v zemi vnímán jako host, bezpečnostní složky mu poskytovaly čtyřiadvacetihodinovou ochranu. Když požádal o finanční pomoc, dostal jí.

Čína je dlouhodobým spojencem KLDR. Vztahy mezi Pekingem a Pchjongjangem ale v posledních letech výrazně ochladly. Čínský prezident Si Ťin-pching se nikdy nesešel se svým severokorejským protějškem Kim Čong-unem, hovoří se o tom, že s sebou navzájem opovrhují.

Prvním náznakem, že Číně dochází po vraždě Kimova bratra s KLDR trpělivost, může být odmítnutí dodávky uhlí, o kterém v pondělí informovala jihokorejská zpravodajská agentura Jonhap.

Podle expertů se nedá ani vyloučit, že Čína vyhodnotí režim Kim Čong-una jako příliš nevyzpytatelný a pokusí se ho nahradit někým čitelnějším. Severokorejský jaderný arzenál se  nachází poblíž čínských hranic a to může být vnímáno jako přílišné bezpečnostní riziko. Zatím se však Čína navenek staví ke smrti nejstaršího syna někdejšího severokorejského vůdce zdrženlivě. Oficiálně verze zní tak, že vyčkává, co se bude dít dál.  

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744