Články odjinud

Přijetí Putina v USA se odkládá na neurčito. Trump chce počkat na konec vyšetřování ruského vlivu na volby

Přijetí Putina v USA se odkládá na neurčito. Trump chce počkat na konec vyšetřování ruského vlivu na volby

Americký prezident Donald Trump by chtěl příští rusko-americký summit uspořádat až příští rok, až se zbaví zátěže vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby. V prohlášení pro tisk to uvedl Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton. První oficiální summit Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se uskutečnil počátkem minulého týdne v Helsinkách.

"Prezident si myslí, že příští dvoustranná schůzka s prezidentem Putinem by se měla uskutečnit až po skončení ruského honu na čarodějnice," uvedl podle serveru Politico Bolton v prohlášení. Termínem "hon na čarodějnice" Bílý dům tradičně označuje vyšetřování, jímž se FBI snaží zmapovat ruské zásahy do amerických voleb. "Shodli jsme se, že to bude po začátku příštího roku," uvedl Bolton.

Trump pozval Putina k návštěvě Bílého domu krátce po helsinském summitu, ale datum stanoveno nebylo. Kreml ještě ani oficiálně nepotvrdil, že pozvání přijímá.

Média spekulovala, že prezidenti by se mohli sejít v září během zasedání Valného shromáždění OSN, ale Moskva tuto možnost vyloučila s tím, že Putin na schůzi OSN nejspíš nepřijede. V pozvání, které ruský prezident z Bílého domu dostal, se prý hovořilo o konci letošního roku.

Server Politico poznamenává, že zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který vede pátrání po ruské stopě, zatím neoznámil ani přibližnou dobu, kdy své šetření ukončí. Není proto jisté, že to bude letos, jak píše Bolton.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud