Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přiliš velký patriot? Trump by za pálení vlajky odebíral občanství nebo trestal vězením

Přiliš velký patriot? Trump by za pálení vlajky odebíral občanství nebo trestal vězením

Zvolený americký prezident po postizích volal v jednom ze svých posledních vzkazů na síti Twitter. Tvrzení jde proti prvnímu dodatku Ústavy Spojených států, který se mimo jiné vztahuje na svobodu projevu, uvedla agentura AP.

Nejvyšší soud v minulosti už dvakrát rozhodl v historický sporné otázce o právu znesvětit americkou vlajku jako o formě svobodného projevu. Bylo to v letech 1989 a 1990. I přes právně závazné verdikty budoucí prezident USA zveřejnil na svém Twitteru bez bližšího vysvětlení nebo uvedení souvislostí následující výrok.

Výklad právního analytika

„Kromě ignorování jasného výkladu Nejvyššího soudu, že pálení vlajky je ústavně chráněným projevem, pan Trump navíc naznačuje, že by za tento projev měli občané ztratit své občanství, jakožto trest,“ řekl Steve Vladeck, právní expert a spolupracovník CNN. „I kdyby pálení vlajky nebylo chráněno, bylo by i tak protiústavní někoho zbavit občanství. Dotyčný by se nanejvýš musel sám dobrovolně vzdát věrnosti Spojeným státům americkým nebo přislíbit věrnost jiné suverénní zemi,“ dodal.

1. dodatek Ústavy USA
Svoboda vyznání, tisku, projevu, právo lidu pokojně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd.

Mluvčí Donalda Trumpa, Jason Miller, se v televizním vysílání CNN opakované vyhýbal podrobnějším odpovědím ohledně rozhodnutí Nejvyššího soudu. „Pálení vlajky by mělo být nelegální,“ řekl. „Pan prezident je silným zastáncem prvního dodatku, ale je tu velký rozdíl mezi ním a pálením americké vlajky.“

Donald Trump králem? 

Odlišný postoj má Trump také ve srovnání s konzervativním většinovým vůdcem Senátu Mitchem McConnellem a zesnulým soudcem Nejvyššího soudu Antoninem Scaliem. Scalia v interview v roce 2012 uvedl, že brání právo spálit vlajku. „Kdybych byl králem, nedovolil bych, aby lidé pochodovali s hořící vlajkou, nicméně máme První dodatek, který říká, že právo na svobodu projevu nesmí být kráceno a je určeno zejména na kritiku vlády,“ řekl Scalia.

McConnell napsal v roce 2006 pro Central Kentucky News: „Vlajka znamená svobodu, dokonce i znesvěcená,“ čímž bránil právo na pálení vlajky. „Žádný projev není tak nepříjemný, aby si zasloužil manipulaci s prvním dodatkem ústavy, a naše země a ústava je silnější než to,“ napsal.

Neúspěšné pokusy o ochranu vlajky

Přesto byl zákaz pálení vlajky projednáván už dříve a našel si podporu. Předlohu z roku 1989 podpořil prezident Georg H. W. Bush, byla ale označena za protiústavní. Další neúspěšnou snahou o kriminalizaci pálení vlajky byl návrh z roku 2005. Ten podporovala tehdejší senátorka Hillary Clintonová.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1