Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příslušenství vraha z Vegas jde v USA na dračku. Regulovat ho chce i mocná zbrojařská lobby

Příslušenství vraha z Vegas jde v USA na dračku. Regulovat ho chce i mocná zbrojařská lobby

Po nedělním útoku v Las Vegas narůstá ve Spojených státech tlak na přísnější zbraňovou regulaci. Týkat by se mohla hlavně zařízení nazvaného bump stock. To umožňuje střelci přeměnit poloautomatickou zbraň v automatickou a vypálit i víc než 400 ran za minutu. Američané v obavě z brzkého zákazu nyní začali bump stock nakupovat ve velkém. Po regulaci přitom volá i mocná zbrojařská lobby, která je za jiných okolností neoblomná a hýbe politikou kolem zbraní v USA.

Po bump stocku je v amerických obchodech taková poptávka, že někde příslušenství úplně vyprodali. Podle zjištění Newsweeku se to týkalo nejméně šesti internetových obchodů. Jiní zase umožňují nakoupit jen 12 kusů v ceně lehce pod 400 dolary (necelých devět tisíc korun).

Někde ale zájemci narazí z jiných důvodů než kvůli nedostatku zásob. Obchodní řetězce Walmart a Cabela podle jejich online nabídky zastavily prodej příslušenství, které podle úřadů použil útočník, jenž v neděli zabil 58 účastníků country festivalu v Las Vegas.

Po tragédii ještě zesílilo volání po výraznější regulaci, která by mohla znamenat i zákaz bump stocku. Tu podpořila také nejmocnější lobbistická organizace, která v USA zastupuje vlastníky a majitele zbraní, National Rifle Association. Bránit zákazu zřejmě nebudou ani republikánští zákonodárci, kteří obvykle vystupují proti omezení dostupnosti zbraní.

„Vlastním hodně zbraní. Jako lovec a sportovec si myslím, že je to naše právo. Ale nerozumím použití bump stocku,“ komentoval situaci senátor za stát Texas John Cornyn. Zákaz podpořil také jeho kolega ze Sněmovny reprezentantů Bill Flores. „Není žádný důvod, proč by měl typický majitel zbraně vlastnit vše, co mění poloautomatickou zbraň na automatickou,“ dodal.

Plně automatické zbraně USA zakázaly v roce 1986. Bump stock původně sloužil jako usnadnění pro nadšence do zbraní se sníženými možnostmi pohybu, nyní se ale zdá, že někteří modifikaci používají z úplně jiných důvodů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744