Články odjinud

Přísně střežené tajemství: Trump tutlá, co dohodl mezi čtyřma očima s Putinem. Obavy sílí

Přísně střežené tajemství: Trump tutlá, co dohodl mezi čtyřma očima s Putinem. Obavy sílí

Americký prezident Donald Trump by se rád sešel s ruským protějškem Vladimirem Putinem ještě v tomto roce. Pozvání do Bílého domu plánuje na podzim. Trump přitom musí odrážet kritiku kolem prvního summitu, který se odehrál v pondělí v Helsinkách. Takřka nikdo další, vyjma překladatelů, například neví, co se odehrálo na jednání státníků mezi čtyřma očima. A obavy vyvolávají i náznaky, které se dostaly na veřejnost.

Donald Trump by rád uskutečnil druhou schůzku s Vladimirem Putinem ještě do konce tohoto roku. Ruského prezidenta plánuje pozvat do Bílého domu již na podzim. Konkrétní termín zatím nesdělil. Už nyní však znovu znejistil své okolí.

Mimořádně pozoruhodná byla například reakce šéfa amerických zpravodajských služeb Dana Coatse a vlastně i způsob, jakým se o prezidentových úmyslech dozvěděl. „Řekněte to znovu,“ vyzval překvapeně moderátorku stanice NBC, jež mu novinku oznámila během rozhovoru. „OK. To bude výjimečné,“ dodal ironicky se smíchem v obličeji.

Coates se zpravodajských služeb zastal po Trumpově pondělním prohlášení na tiskové konferenci v Helsinkách, které vyznělo tak, že prezident věří spíše Putinovi než vlastním agentům. „Nevidím důvod, proč by to mělo být Rusko,“ odpověděl na dotaz ohledně vměšování do amerických voleb. Po kritice z řad demokratů i republikánů sdělil, že se přeřekl a původně chtěl říci „… proč by to nemělo být Rusko.“

Šéf tajných služeb: Nevím, co se na setkání s Putinem stalo

Ještě více znepokojující než Trumpovy nepovedené slovní obraty a chaotické vysvětlování je fakt, že takřka nikdo netuší, co se odehrálo na uzavřeném jednání státníků mezi čtyřma očima. Ze schůzky není žádný záznam ani informace o případných dohodách. Trump zřejmě nic neřekl ani vládním činitelům, zákonodárcům a zástupcům tajných služeb. „Nevím, co se na tom setkání stalo,“ konstatoval Coats.

To je nezvyklé stejně jako sama schůzka. Podobným summitům obvykle předchází dlouhá vyjednávání obou stran, na nichž se řeší detaily a projednávaná agenda. Obvykle také jednají prezidenti po boku svých poradců. Když se v roce 1972 setkali Richard Nixon a Mao Ce-tung, asistoval šéfovi Bílého domu například poradce pro národní bezpečnost a pozdější ministr zahraničí Henry Kissinger. Také Ronald Reagan měl v roce 1986 během summitu s Michailem Gorbačovem k ruce své poradce. V Helsinkách se ke slovu sice dostali, ale až v druhém sledu po separátní akci Trumpa s Putinem.

Celou schůzku navíc doprovází netransparentnost. A to přesto, že podle zjištění listu New York Times Trump už před nástupem do úřadu věděl, co je Putin zač. Tajné služby jej měly informovat, že ruský prezident osobně nařídil hackerské útoky s cílem ovlivnit volby v USA.

„Tu schůzku ve dvou bych nepřeceňoval. Donald Trump z toho chtěl hlavně udělat mediální show pro domácí publikum,“ tvrdí pro INFO.CZ analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček.

Dojednali Trump s Putinem referendum na Ukrajině? A co Sýrie?

Americká veřejnost nyní ale hlavně touží vědět, co v Helsinkách oba státníci dohodli. Konkrétních odpovědí se jí zatím nedostává, spíše útržků a náznaků. „Summit s Ruskem byl velký úspěch, vyjma skutečného nepřítele lidí – fake news médií. Těším se na naši druhou schůzku, abychom mohli začít uskutečňovat některé z mnoha diskutovaných věcí,“ napsal Trump na Twitter. Mezi probíranými tématy zmínil například obchod, bezpečnost Izraele, Ukrajinu nebo mír na Blízkém východě.

 

Právě poslední dva body nahánějí strach vládním činitelům a zpravodajským službám. Tím spíš, že ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov schůzku zhodnotil jako produktivní a konstruktivní a dodal, že ruský prezident přednesl specifické a zajímavé návrhy, jak mohou obě země spolupracovat v Sýrii. V té se přitom představy obou velmocí střetávají.

Velitel amerických sil na Blízkém východě, generál Joseph Votel prohlásil, že zatím nedostal žádné konkrétní instrukce, jak dále postupovat, které by vycházely ze závěrů summitu v Helsinkách. Podobně mluví také představitelé ministerstva obrany.

S ohledem na Ukrajinu zase představitele administrativy a tajných služeb znepokojily informace, že Putin nabídl Trumpovi referendum jako řešení situace na východě země. „Americká pozice ohledně Ukrajiny zůstává stejná,“ pronesl mluvčí Národní bezpečnostní rady. USA až dosud trvaly na územní celistvosti východoevropského státu a neuznaly anexi Krymu.

Tlumočnice je pod tlakem, prožívá noční můru

Cest, jak zjistit, co se za zavřenými dveřmi v Helsinkách dojednalo, mnoho není. Ve středu by měl před senátním zahraničním výborem vystoupit ministr zahraničí Mike Pompeo, aby zákonodárce informoval právě o schůzkách se zástupci Severní Koreje a Ruska. Není však jasné, jestli on sám ví o detailech jednání obou prezidentů.

„Tohle je demokracie. Pokud váš prezident dělá dohody s jedním z našich největších, pokud ne největším, protivníkem, kabinet o tom musí vědět, tak jako Američané,“ kroutí hlavou nad postupem šéf senátní minority, demokrat Chuck Schumer.

Demokraté chtěli předvolat jedinou Američanku, která s jistotou ví, co se během hovoru Trumpa s Putinem odehrálo. Výslech tlumočnice Mariny Grossové však republikáni ve sněmovním výboru pro zpravodajské služby zablokovali.

V tomto případě lze říci, že logicky. Kdyby zkušená překladatelka, která tlumočila například v roce 2008 bývalé první dámě Lauře Bushové během návštěvy Soči nebo při loňském moskevském jednání exministra zahraničí Rexe Tillersona, před Kongresem vypovídala, poškodilo by to její profesní reputaci. Překladatelé ctí podobně jako kněží nebo právníci závazek mlčenlivosti. Porušit by jej mohla pouze s Trumpovým souhlasem.

„Je nemístné vyslýchat překladatele. To by mohlo podrýt ochotu státníků s Trumpem vůbec jednat,“ konstatuje Boháček. Podobně mluví i kolegové překladatelky. Stephanie van Reigersbergová, jež 18 let vedla odbor jazykových služeb na ministerstvu zahraničí, tvrdí, že taková situace je pro tlumočníky noční můrou.

Zákonodárci volají alespoň po poznámkách, které si Grossová během schůzky dělala. Ty už však vůbec nemusí existovat. Překladatelé se shodují, že je zpravidla bezprostředně po skončení jednání zničí, jelikož jsou pro ně bezcenné.

Průzkumy summit nezměnil, Trumpova podpora je stabilní

Co s Putinem dohodl, může světu sdělit jen sám Donald Trump. Zatím jediné, co Bílý dům prozradil, je nabídka ruského prezidenta, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, prověřující ruské ovlivňování amerických voleb, může v Moskvě vyslechnout 12 Rusů, které viní z nabourání do serverů Demokratického národního výboru a kampaně Hillary Clintonové. Na oplátku ale požadoval stejný přístup k Američanům, o němž se zajímá Kreml. Mezi nimi je například bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul.

Trumpova mluvčí Sarah Huckabee Sandersová požadavek potvrdila. Nejprve tvrdila, že se jím budou zabývat, následně dodala, že s ním prezident nesouhlasil. McFaul, jenž se v minulosti k Putinovu Rusku vyjadřoval kriticky, označil takový návrh jako pobuřující. Na Twitteru jej odmítla i Clintonová. „Pan McFaul je patriot, který strávil svoji kariéru hájením Ameriky. Je znepokojující vidět, že Bílý dům váhá nad obranou diplomata,“ napsala.

Nezdá se však, že by Trumpovo chování mělo pro prezidenta velké následky. Popularita šéfa Bílého domu se podle agregátoru průzkumů na webu fivethirtyeight.com i nadále stabilně pohybuje kolem 40 procent, což se dá přičítat značně polarizovanému politickému prostředí v USA. Výzkum stanice CBS News ukázal, že s Trumpovým jednáním během summitu nesouhlasí 39 procent lidí, opačný názor má 32 procent. Mezi republikány však podpora prezidentova přístupu k Putinovi dosahuje 68 procent.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818