Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Privatizace války znovu ve hře. Byznysmen chce do Afghánistánu poslat žoldáky, krouží kolem Trumpa

Privatizace války znovu ve hře. Byznysmen chce do Afghánistánu poslat žoldáky, krouží kolem Trumpa

Americký podnikatel a někdejší důstojník námořnictva Erik Prince se nevzdává svého plánu na „privatizaci“ války v Afghánistánu. S nápadem na zapojení soukromých firem do táhlého konfliktu nyní vyrazil přímo do Kábulu, kde se snažil přesvědčit místní politiky, že má podporu prezidenta USA Donalda Trumpa. Bílý dům i Pentagon ale zatím jeho vize odmítaly.

Více než rok poté, co Princův plán americká administrativa odmítla, se podnikatel vrátil do Afghánistánu. Podle zjištění listu Washington Post zkouší prosadit návrh zapojení armády soukromých vojáků přímo u vlády v Kábulu. Prince se setkal i s prezidentem Ašrafem Ghaním. Řada lidí v afghánských vládních kruzích se přitom domnívá, že jedná s Trumpovou podporou.

„Vítězí v Afghánistánu skrze předpoklad, že má blízko k Trumpovi,“ cituje Washington Post nejmenovaného, podle listu dobře informovaného Afghánce. Sám Ghaní však po setkání vydal prohlášení, v němž plány na soukromou armádu odmítl. „Afghánistán v žádném případě nedovolí, aby se boj proti terorismu stal soukromým výdělečným byznysem.“

Proti Princovu návrhu je i Pentagon. Ministerstvo obrany opakovaně deklarovalo, že s ním nesouhlasí. „Nemyslím si, že je to velice dobrá strategie. Stejně se nyní vyjádřil i šéf centrálního velení americké armády generál Joseph Votel.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)autor: info.cz

U Trumpa neuspěl, teď to zkouší znovu

Prince v minulosti zkoušel svůj plán prosadit i u samotného Trumpa. Ten je pověstný svojí nespokojeností s dosavadním průběhem afghánského konfliktu. Američané jsou v zemi už 17 let, výrazných úspěchů je přitom málo a Afghánistán se stále zmítá uprostřed nepokojů a nejistoty. Tálibánu se navíc letos v létě podařilo uštědřit spojencům několik ran. Mimo jiné se přihlásil i k útoku, při němž v srpnu zemřela trojice českých vojáků.

Hlasy z Národní bezpečnostní rady, jednoho z klíčových poradních orgánů amerického prezidenta, naznačují, že Američané o změně současné strategie přemýšlejí. „Neustále posuzujeme naše strategie. Jsme otevřeni novým přístupům, které by pomohly dosáhnout našich strategických cílů.“ Mluvčí, který si nepřál být jmenován, ale dodal, že Princovým návrhem se Trump nezabývá.

Podobně mluví i další členové administrativy. Přiznávají, že Trump je netrpělivý a válku by rád vyhrál, co nejdříve, ale nasazení soukromé armády není na pořadu dne. Někteří ale dodávají, že by je nepřekvapilo, pokud by se jednoho dne vzbudili a prezidentovy tweety by tvrdily opak. Ostatně Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton v létě poněkud neurčitě prohlásil, že je „otevřený nový nápadům“.

Návrh byznysmena, který stojí například za kontroverzní soukromou bezpečnostní firmou Blackwater, v minulosti podpořil bývalý hlavní stratég Bílého domu a Steve Bannon. Setkal se ale s odporem nejen u ministra Mattise, ale také u tehdejšího poradce pro národní bezpečnosti Herberta McMastertera nebo ministra zahraničí Rexe Tillersona. Ti už stejně jako Bannon ve funkci nejsou, a Prince proto věří, že má větší šanci uspět.

„Mluvil jsem s ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Zaujalo ho, co jsem říkal. S Johnem Boltonem jsem zatím nehovořil, ale když se podívám na jeho minulost, myslím si, že by nestál o konvenční strategii, která nefunguje,“ pravil v létě Prince pro britský list The Independent.

Špatná zkušenost

Prince tvrdí, že by jeho plán spočívající v nahrazení současné americké armády skupinami soukromých vojáků tvořených především bývalými členy speciálních jednotek, kteří již v Afghánistánu působili, americké misi pomohl. Soukromí vojáci by podle něj pomáhali cvičit afghánské jednotky a bojovali by po jejich boku.

Prince má ale problém s důvěryhodností. S jeho společností Blackwater už americká armáda v minulosti spolupracovala. Po invazi do Iráku zajišťovali její žoldáci například ochranu diplomatů působících na tamní americké ambasádě. Angažmá Blackwater v Iráku ale dopadlo neslavně. Při jednom incidentu zabili firmou najatí lidé 17 civilistů. Po dalších problémech přišel Princův podnik v roce 2009 o licenci, jeho tři zaměstnanci byli dokonce odsouzeni za vraždu nebo zabití. Prince následující rok Blackwater prodal.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1