Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proč ho nikdo nezastavil? Spolupracovníci Donalda Trumpa odkrývají pozadí aféry s ruskou právničkou

Proč ho nikdo nezastavil? Spolupracovníci Donalda Trumpa odkrývají pozadí aféry s ruskou právničkou

Z aféry o ruské snaze ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb ve prospěch Donalda Trumpa se pomalu stává nekonečný příběh. Poslední kauzou, která skandál ještě víc nafoukla, je odhalení schůzky Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou, která mu slíbila kompromitující materiály na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Americký deník Washington Post osvětluje, za jakých okolností k domluvení schůzky došlo. Poukazuje přitom na pozoruhodnou souhru mezi výměnou emailů mezi Trumpem juniorem s ruskou právničkou a veřejným příslibem jeho otce, že pronese „velkou řeč“ o Clintonových. 

Bylo 7. června 2016, když se republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump postavil na pódium v jeho newyorském golfovém klubu, aby zde zahájil předvolební kampaň proti jeho demokratické soupeřce Hillary Clintonové. Trump zde prohlásil, že v pondělí následujícího týdne pronese „velkou řeč“, ve které promluví o „všech věcech, které se udály s Clintonovými“. „Myslím, že to bude velmi informativní a velice, velice zajímavé,“ sliboval tehdy republikánský kandidát.

Jen o pár hodin dřív jeho syn Donald Trump mladší odeslal email, který stvrdil setkání s právničkou Nataljí Veselnickou. Ruská advokátka s údajnými vazbami na Kreml mu přislíbila kompromitující informace na politickou soupeřku jeho otce Hillary Clintonovou. Setkání proběhlo o dva dny později, 9. června v hotelu prezidentského kandidáta a amerického miliardáře Trump Tower. Účastnil se ho i hlavní stratég Trumpovy volební kampaně Paul Manafort a jeho zeť Jared Kushner.

Setkání s Veselnickou ale bylo pro lidi kolem Trumpa zklamání. Jak tento týden uvedl jeho syn, Rusové neměli informace, jaké slíbili. Velká řeč o Clintonových, kterou Trump 7. června sliboval, se nikdy neuskutečnila.

Dvě události loňského roku posouvají už tak velký skandál o možném ruském zásahu do amerických prezidentských voleb o další stupeň výš. Podle amerického deníku The Washington Post také dokazují to, jak byla tehdy Trumpova kampaň v porovnání s tou Clintonové nepřipravená a podfinancovaná.

Jak poukazuje Washington Post, začátkem června loňského roku neměl Trump ani jeho děti s politikou žádné zkušenosti, aby se mohli ve složitostech předvolební kampaně orientovat. Jak ale naznačují někteří lidé kolem Trumpa, jeho syn chtěl schůzkou s ruskou právničkou dohnat náskok Clintonové, a to rychle.

„Vždy přistoupíte na tyto schůzky, protože nikdy nevíte, kdy přijde druhý s něčím, co změní hru,“ říká jeden z bývalých poradců Trumpovy kampaně, který je dodnes v kontaktu s Bílým domem s tím, že byli tak zoufalí, že by se setkali s kýmkoliv. Trumpova předvolební kampaň se tehdy ocitala na krizovém bodě, kdy Hillary Clintonová vedla v průzkumech o šest procentních bodů a Trump čelil vzpouře některých členů Republikánské strany.

Podle některých zdrojů ze schůzky Manafort nebyl zrovna nadšený, nic proti ní ale neudělal. „Paul Manafort to měl zastavit,“ říká jeden z bývalých členů Trumpovy kampaně, který se stejně jako ostatní rozhodli promluvit pod slibem anonymity. Manafort ale podle něj nechtěl proti Trumpovi mladšímu rázněji vystoupit, protože byl zrovna „na vzestupu“.

Trump mladší setkání s ruskou právničkou označuje za bezvýznamnou, podle jeho slov je ale snaha získat kompromitující informace na politického soupeře pokus, který je v rámci kampaní běžný. „Věci se dějí rychlostí milionů mil za hodinu,“ řekl tento týden pro Foxnews.

Ve středečním rozhovoru pro Reuters Trump popřel, že by o setkání jeho syna s ruskou právničkou věděl, rozhodnutí Trumpa juniora ale obhajuje. „Můj syn Donald minulou noc odvedl dobrou práci. Byl otevřený, transparentní a ukázal nevinu. Tohle je největší hon na čarodějnice v politické historii. Smutné!“ napsal včera na twitteru americký prezident.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1