Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prodával tajné informace o KLDR? Kimův bratr se před svou smrtí setkal se „záhadným“ Američanem

Prodával tajné informace o KLDR? Kimův bratr se před svou smrtí setkal se „záhadným“ Američanem

U malajsijského soudu, který projednává případ žen obviněných z vraždy Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora, zazněly nové informace. Policejní vyšetřovatel vypověděl, že se Kim Čong-nam čtyři dny před vraždou setkal s blíže neupřesněným Američanem korejského původu. Japonský list Asahi šimbun již dříve uvedl, že Kim Čong-nam, který žil v exilu v Macau a byl kritický k režimu v KLDR, se před svou smrtí setkal s agentem americké rozvědky.

V Malajsii od pondělí pokračuje soudní proces se dvěma ženami původem z Indonésie a Vietnamu, které bratrovi severokorejského diktátora nastříkaly loni 13. února na mezinárodním letišti v Kuala Lumpuru na obličej zakázanou bojovou látku VX. Ze zosnování vraždy Kim Čong-nama jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Pchjongjang jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Obě obviněné tvrdí, že jsou nevinné. Prý byly oklamány a myslely si, že jde o žert natáčený skrytou kamerou. Malajsijská policie je přesvědčena, že ženy dobře věděly, co provádějí. V případě, že budou usvědčeny, hrozí dotyčným trest smrti. Právník Indonésanky Siti Aisyahové dnes před soudem prohlásil, že jeho klientka byla najata malajsijským taxikářem, aby se účastnila japonské show se skrytou kamerou.

Policejní vyšetřovatel Wan Azirul Nizam v pondělí soudu řekl, že Kim Čong-nam přiletěl loni 6. února z Macaa do Kuala Lumpuru a o dva dny později se vydal na malajsijský turistický ostrov Langkawi. Tam se 9. února v hotelu sešel s Američanem korejského původu. Identitu muže ale vyšetřovatel nezná. Potvrdil nicméně, že Kim Čong-nam měl ve svém zavazadle v době svého zavraždění 138 000 dolarů v hotovosti. Jestli peníze se schůzkou na ostrově Langkawi nějak souvisely, se neví.

Wan Azirul před soudem odpovídal na dotaz obhájce Indonésanky, který se zeptal, jestli může potvrdit zprávu japonského deníku Asahi šimbun, že se Kim sešel na Langkawi s agentem amerických tajných služeb působícím v Bangkoku.

Vyšetřovatel Wan Azirul u soudu rovněž upozornil, že notebook Kim Čong-nama byl naposledy zapnutý právě 9. února a do počítače byla opakovaně vsunuta paměťová karta, kterou ovšem policisté nenašli.

„Víme, že Kim Čong-nam v minulosti mluvil s agenty jihokorejské rozvědky, takže by nebylo překvapením, kdyby mluvil také s Američany,“ prohlásil japonský analytik Tošimicu Šigemura, expert na rodinu severokorejského diktátora. Podle Šigemury by Kim Čong-nam v případě, že by někomu poskytl informace o režimu v Pchjongjangu, jistě za to na oplátku žádal peníze.

„Američané chtějí veškeré tajné informace, které mohou získat o Kim Čong-unovi, aby věděli, jak silnou má mocenskou základnu, jestli čelí nějakému vnitřnímu odporu, které osobnosti získávají v KLDR vliv a čí vliv naopak slábne. Také se neustále snaží zjistit, jestli je Kim ochoten o některých otázkách jednat, v čem je neoblomný a jak moc je nebezpečný. Nejvíc je ale zajímá, jestli se v KLDR nešíří nějaké zvěsti o možném převratu,“ podotkl Šigemura.

Indonésanka a Vietnamka jsou jedinými podezřelými, kteří byli v případu zadrženi. Obvinění čelí ještě čtyři Severokorejci, kteří se krátce před atentátem se ženami sešli. Ti ale bezprostředně po vraždě z Malajsie uprchli. Obhájce Indonésanky řekl, že vražda měla pravděpodobně politický motiv. Policejní svědek například vypověděl, že auto, kterým jeli podezřelí Severokorejci v den vraždy na letiště, patřilo severokorejskému velvyslanectví. Odlet čtveřice zprostředkoval prý úředník z ambasády.

 

Kim Čong-nam byl bratr vůdce KLDR Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné. Kim Čong-nam žil řadu let se svou rodinou v dobrovolném exilu v Macau a vyjadřoval se kriticky na adresu severokorejského diktátorského režimu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1